site.btaПетата международна конференция „Комуникацията и медиите на XXI век“ бе открита днес
Изкуственият интелект (ИИ) е преобладаваща тема в изследванията на участниците в петата международна конференция „Комуникацията и медиите на XXI век“. Това съобщават организаторите от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) към Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“. Събитието бе открито днес онлайн, като програмата ще продължи и утре, 25 октомври.
Темата на конференцията е Communications, Media and Education in the Paradigm of New Technologies and Artificial Intelligence. Тя е била открита от проф. Веселина Вълканова, декан на ФЖМК. В словото си проф. Вълканова поздрави участниците и изрази задоволство, че в конференцията участват водещи изследователи, учени, преподаватели и практици в областта на медиите и комуникациите, както и от впечатляващата научна програма на конференцията по ключови теми от развитието на медиите, комуникациите и образованието по журналистика в 21-ви век, разказват от факултета.
Проф. Вълканова е отбелязала, че съвременното висше образование е изправено пред привилегиите и рисковете да съжителства с появата на изкуствения интелект като ключов фактор за различни социални области. Тя е изразила мнението, че въпреки нарастващия интерес, въздействието на генеративния изкуствен интелект върху новинарската индустрия и информационната среда остава слабо проучено.
Директорът на Европейската асоциация за обучение по журналистика (EJTA) Надя Висерс е поздравила участниците в събитието. Според нея най-важното в момента е бъдат дефинирани етически рамки на използването на ИИ, защото обществото като цяло и журналистите в частност трябва да контролират технологията, а не обратното.
Фернандо Охеа, генерален секретар на CIRCOM Regional – Европейската асоциация на регионалните телевизии, също е отбелязал, че е необходима етическа регулация на употребата на ИИ в работата на комуникационните специалисти. Според него европейските регионални медии през последните години са показали забележителен напредък в използването на възможностите, предоставяни от новите технологии.
Модератор на пленарната сесия е била доц. д-р Мануела Манлихерова. Началото на дискусията е било поставено от изследователски екип от Университета в Саарланд в Германия в състав проф. д-р Астрид Фелнер, Ева Ностем и д-р Юлия Стодолинска, чийто доклад е посветен на интегрирането на основани на ИИ генератори на текстове в университетското образование. „Изследователите подчертават значението не само на включването на подобни генератори на текстове, но и необходимостта студентите да бъдат обучени да придобият необходимите умения за боравене с ИИ за развитие на цялостна способност за критично мислене“, разказват от ФЖМК.
Елица Стоилова, основател и мениджър на платформата Umni.bg – платформа за дигитални асистенти, основани на ИИ, е посочила, че аудиторията се отличава с все по-малко търпение към историите, като хората продължават да имат нужда от новини, но се задоволяват само с четене на заглавията. Според нея трябва да се акцентира основно на влиянието на тези промени върху начините, по които човешкият мозък възприема околната среда.
Конференцията продължава днес с панелите Transformation of the Media Environment („Трансформация на медийната среда“) с модератор проф. Симеон Василев и Communication in the Age of AI („Комуникация в ерата на ИИ“) с модератор проф. Николай Михайлов.
Събитието е посветено на 50 години от обособяването на Факултета по журналистика и масова комуникация като самостоятелно звено в рамките на СУ „Св. Климент Охридски“. Академични партньори на Международната конференция са Източният университет в Кентъки (САЩ), Политехническият институт в Лисабон (Португалия), Университетът във Вилнюс (Литва), Университетът в Букурещ (Румъния), Университетът „Витаутас Магнус“ в (Литва).
В рамките на два дни участие се очаква вземат 115 представители на световната академична и институционална общност – 40 участници от чужбина и 75 от България.
/ГН
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text