site.btaИзложба с живописни платна и керамика в Арт център „Вихрони” разкрива развитието на креативността и пластичното мислене на децата
В галерията на Арт център „Вихрони” в софийското село Долно Камарци е подредена изложба с детски творби – 37 живописни платна и над 20 керамики (източени на грънчарско колело съдове и малки глинени пластики), съобщи за БТА Ева Попнeделева, управител на Центъра.
Тя уточни, че децата, които участват в експозицията, са на различна възраст, като нито едно от тях не учи в професионално училище по изобразително изкуство. Въпреки това те демонстрират отлични резултати в развитието на креативността, въображението и пластичното мислене.
Най-малката художничка Яна Каленкова е на седем години и участва с творба в стил екшън рисуване. Най-големите участници са учениците от 11 клас на Професионалната гимназия по транспорт "Никола Вапцаров" в гр. Сливница. Те участват с общо керамично пано, резултат от проведен тиймбилдинг за подобряване на груповата динамика в класа. След изложбата паното ще украси класната стая на учениците като спомен от този момент на обединение, разказа Ева Попнеделева.
„В експозицията са изложени творби с различни техники – акварел, акрил, дигитален печат, техника ебру и керамика. Особено внимание е обърнато на абстрактната живопис. Тя дава възможност на децата да интерпретират, вместо да разпознават обекти, и е чудесно упражнение за тяхната фантазия”, каза управителят на Арт център „Вихрони”.
В момента Центърът разработва програма, базирана на различни стилове в изобразителното изкуство, в която запознават децата с история на изкуството през личната история на конкретен автор, вместо чрез фактология. След това децата са окуражавани да опитат разнообразни техники и да творят в съответния за изучавания автор стил.
В изложбата са показани много творби на деца, участвали в тази програма, която стартирахме с рисуване по Василий Кандински, урок, по време на който разбираме как се рисуват чувства и музика, посочи Ева Попнеделева.
В галерията на Арт център „Вихрони” изложбата с детски творби може да бъде разгледана до края на месец октомври, събота и неделя, в часовете 10-12 и 14-16 или в друго време при допълнителна уговорка.
В първата седмица на месец септември изложбата гостува на концептуално пространство Дом в София, за да може да достигне до по-голяма аудитория. Експозицията беше посрещната сърдечно и с голям интерес както от малките, така и от големите, разказа още Ева Попнеделева.
Според нея изложбата е била полезна за децата, защото те са успели да видят творбите си рамкирани, глазирани и подредени в красиво представително пространство, което учи на презентационни умения и на уважение към произведенията на изкуството. Малчуганите имаха възможност да разговарят с гостите за творбите си и да получат покана за участие в други събития. За тях беше голяма гордост да поканят своите семейства и приятели и да споделят с тях красивия момент. Изложбата ги мотивира да продължат с творчеството, тъй като се почувстваха чути и видяни от аудиторията, каза още управителят на Арт центъра. Тя допълни, че част от произведенията на децата са били продадени по тяхно желание.
„Въпреки че изложбата беше с некомерсиална цел и нямахме намерение да продаваме творбите, се появиха доста желаещи купувачи и част от децата сами се съгласиха да продадат творбите си. Едно от децата получи не само откупка, но беше поканена да участва със свои творби в благотворителен базар през октомври. Всъщност Габи е едно от нашите деца, което продава благотворително свои творби, направени при нас, а средствата изпраща на приют за кученца. Никола продаде две свои работи като прояви завидно умение за преговори, завишавайки сумата с пет лева над предложената цена. Портрет на октопод пък беше закупен като подарък за рожден ден и зарадва малко момченце. Друго от децата прецени, че предпочита да не продава работата си, защото има силна сантиментална стойност за нея. Наистина аз останах изненадана колко интерес имаше към детските творби. Оставих децата сами да преговарят за продажбите си, тъй като това е също част от житейския опит”, разказа Ева Попнеделева.
Творческият процес позволява на децата да комуникират идеи и емоции, които може да са трудни за устно артикулиране, каза по-рано при подготвянето на изложбата управителят на Арт центъра. По думите на Ева Попнеделева изкуството дава на децата свободата да изследват и изразяват себе си в приятелска и безопасна среда. В изкуството няма правилни или грешни отговори, което им позволява да експериментират, да правят грешки и да се учат от процеса. Заниманията с изкуство подтикват децата да изпробват нови подходи, да мислят „извън кутията“ и да подхождат към проблемите от различни гледни точки, което ще им помогне в която и област да се реализират впоследствие, допълни тя.
Арт център „Вихрони” е създаден през 1998 г. в с. Долно Камарци, община Горна Малина от професор Вихрони Попнеделев и съпругата му професор Аделина Попнеделева. И двамата са дългогодишни преподаватели в катедра "Текстил" към Националната художествена академия, София. Центърът е известен с образователните си курсове по живопис, керамика, текстил и с популяризиране на традиционните български занаяти. Работи с деца от училища и детски градини, организира артработилници и летни академии по изкуство, национални изложби и конкурси, показва справка на отдел „Справочна“ на БТА. През 2015 г. Вихрони Попнеделев закупува изоставената и разрушаваща се сграда на училищния стол в селото. След продължителна реконструкция по проект на дъщерята на Вихрони и Аделина Попнеделеви – арх. Ева Попнеделева, в периода 2020-2022 година сградата е трансформирана в галерия към Арт център „Вихрони“. Проектът е забелязан и публикуван в престижната платформа за съвременна архитектура Arch Daily.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text