site.btaОт 21 септември до 9 октомври ще продължи шестият международен фестивал „Камералия“
От 21 септември до 9 октомври ще продължи шестото издание на международния фестивал „Камералия“, съобщи Людмил Ангелов - председател на фондация „Пиано екстраваганца“ и артистичен директор на събитието. Той представи програмата на петте концерта на пресконференция в БТА, която е основен медиен партньор.
Откриването е с „Ромео и Жулиета vs Уестсайдска история“ с участието на Мила Павлова – флейта, Валентин Методиев – обой, Венелин Пиперов – кларинет, Евгений Тонев – фагот, Ясен Теодосиев – валдхорна, Стефани Кръстева – сопран, Емил Павлов – тенор, и артистите Леа Дашкова – Жулиета, и Ясен Кадиев - Ромео. На 24 и 29 септември ще бъдат представени всички творби камерна музика за струнни и пиано от Рихард Щраус. Изпълнителите са Лия Петрова – цигулка, Виктор Тренев - цигулка, Габриел Уреня (Испания) - виолончело, Донка Ангъчева - пиано, Людмил Ангелов - пиано, Стоимен Пеев - цигулка, Румен Цветков - виола, Атанас Кръстев - виолончело.
Концертът на 5 октомври – на италианското камерно дуо Дженаро Кардарополи – цигулка, и Алберто Феро – пиано, бе представен от Мария Маца – директор на Италианския културен институт. Двамата музиканти ще изпълнят творби от Джузепе Мартучи, Хенрик Виенявски, Клод Дебюси и Игор Стравински. Закриващото събитие на 9 октомври е джаз концерт на Мирослава Кацарова – вокал, и Мирослав Турийски – пиано.
„Ние, като представители на администрацията в столичната община, сме много щастливи, че имаме възможност да подкрепим вашите проекти. Нашите финансиращи програми са с външно оценяване, така че оценителните комисии са тези, които избират кое събитие да бъде включено в културния календар. И винаги оценяват високо проектите „Камералия“ и „Пиано екстраваганца“. Публиката в София, която е с високи изисквания има възможност да чуе, изпълнители, които е трудно да бъдат чути без вашата подкрепа и вашата енергия на организатор“ каза Биляна Генова – директор на дирекция „Култура“ в Столичната община
„Този фестивал се осъществява с подкрепата на испанското посолство, в името на културата. Посолството и институтът „Сервантес“ подкрепят двата фестивала – „Камералия“ и „Пиано екстраваганца“ в продължение на години. До голяма степен, това се дължи и на силната връзка на маестро Ангелов с Испания“, каза Мигел Ейне – съветник в испанското посолство.
„Тези фестивали създават и привличат просветена публика в сферата на културата и на музиката, и вдигат едно високо ниво – творческо и духовно, на софийския културен живот. Публиката общува с изкуството, по традиция, в Софийската градска галерия. Така се създава възможност за един задочен диалог между изкуствата, и то между високото изкуство, което изисква компетентност и посветеност – за да може да бъде възприемано, и което създава културните елити на града и на нацията. Затова ролята на професор Людмил Ангелов е много по-голяма от самото изпълнителско изкуство. Тя е свързана именно с промяната на духовния климат на града. Затова БТА отразява тези събития информационно и ги съхранява за културна памет на България. Така че нашата роля е хем журналистическа, хем историческа – защото осъществяваме диалог със следващите поколения“, каза доц. Георги Лозанов – директор на дирекция „ЛИК“ в БТА.
„Атмосферата на Софийската градска художествена галерия (СГХГ) създава още по-голямо настроение, слушайки камерна музика. През всичките тези години програмите на фестивалите са изключително прецизно направени. Това не е просто сбор от музиканти. Вложена е изключителна мисъл и по този начин маестро Ангелов показва, че е добър и като организатор, освен че е виртуозен пианист, един от най-големите“, каза Петър Димов от СГХГ, която е домакин на фестивала.
/ДД
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text