site.btaВиенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.
Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства. Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.
На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“.
На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер, Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар.
Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.
Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.
На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“. До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.
Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.
Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не ѝ позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година.
/ДД
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text