site.btaПолин Шонгов, Мая Шопова и Борислав Ангелов разказват за изложбата „Екологии на прехода“ в „Журнал за социална визия“
Полин Шонгов, Мая Шопова и Борислав Ангелов разкриват идейните основи зад изложбата „Екологии на прехода“ в Swimming Pool. Материалът е публикуван в „Журнал за социална визия“, съобщават от екипа.
Те посочват, че тримата автори се запознават на изложбата на Елица Коева в Харвард, като малко след това през 2020 г. създават колектива Off-site. През първите няколко години след основаването изследват заедно с артисти и местни общности места, култури и материалности в процес на разруха след 90-те години в България.
„Искахме проектът да се усеща като местен за България и смятахме, че ако използваме английския превод на преход - transition, заглавието ще стане твърде абстрактно и общо. Това не означава, че не се интересуваме от другите определения на „преход“: промяна на материално състояние, географския превод и историческия преход. Всъщност в нашия проект се занимаваме с всички гореизброени, но смятаме, че думата „преход“ има важно присъствие в областта на историческото опазване в България, може би повече, отколкото си даваме сметка сега“, разказва Мая Шопова.
По думите на Полин Шонгов не трябва да забравяме, че говорим за „екологии на прехода“, т.е. за относително мрежово разбиране на земята, околната среда, растенията, животните и хората. „Мисля, че това е класическото напрежение между териториалните изследвания и другите дисциплини и е нещо, на което се опитваме да обърнем внимание и да поставим под въпрос", посочва още той.
Според Борис Ангелов крайната им цел никога не е била синтез или достигане до определено заключение. „Използвахме термина „преход“ с целия му исторически, културен, политически и времеви багаж като отправна точка към проекта... Както предложи Мая, ние се интересуваме от неговото физическо и устно наследство и от откриването на нови начини за ангажиране и грижа от разстояние", казва още той.
Както БТА писа, изложбата „Екологии на прехода“ насочва вниманието към местата на разруха в България чрез скулптура, инсталация, звук и филм. Експозицията може да бъде разгледана до 24 септември в столичното пространство Swimming pool.
/ВСР
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text