site.btaДеца учат вълшебни думи и пеят песни за буболечките на „Алея на книгата“
Деца учат вълшебни думи и пеят песни за буболечките в рамките на 12-ото издание на „Алея на книгата“. Изложението продължава със събития, предназначени и за малките читатели, до 15 септември, съобщават организаторите.
Книгата „Йони и вълшебните думи“ на Екатерина Тьокова има представяне в литературния кът на „Алея на книгата“ в неделя. Изданието показва жестов превод на 24 думи. Те са илюстрирани за малките читатели и към всяка от тях има QR код, който води до кратко видео, където жестът е демонстриран,
Сред думите, които са акцент в книжката, са „моля“, „извинявай“, „благодаря“. „Йони и вълшебните думи“ и материалите към книжката са реализирани в партньорство с младежката организация на Съюза на глухите в България. Проектът се реализира с подкрепата на Столичната програма „Култура“, направление „Културно-образователни проекти, активни публики“ 2024.
Деца участваха в своеобразен концерт на „Алея на книгата“ по време на представянето на музикалната книга „Рая и буболечките". Автор е Теодора Попова, а илюстратор – Мелина-Елина Бондокова. Музиката е на Чавдар Цолов. Книгата е по идея на Вяра Панталеева, която заедно с децата от вокална група „Мики Маус“ пяха и четоха откъси от „Рая и буболечките“ в литературния кът на изложението.
„Морски приказки“ е първата книга на Лилия Старева с авторови приказки. Тя има представяне днес в „Алея на книгата“. „Докато родителите на Гошко и Мими, героите на тези морски приказки, проучват пътните карти и чертаят планове в кое кътче от земния рай да отведат децата си, любопитните малчугани ще се взират в смълчаното море и ще чакат. Знаят, че то само привидно мълчи. През нощта не спи, а отваря вратата на тайния си живот и разказва на сънуващите. Знае милиони и трилиони думи и някой път ще им проговори“, разказват издателите на „Морски приказки“.
Детското издание „Приказки за препинателни знаци“ от писателката Нели Маргаритова също има представяне днес. То събира истории, в които приказните герои са препинателните знаци. „За тези графични символи никой не говори, докато внезапно не се изсипят с цялата си академична тежест върху детските глави, така препинателните знаци от непознати се превръщат във врагове“, обясняват издателите. По думите им книгата има за цел да представи препинателните знаци като едни добронамерени и симпатични герои и да провокира позитивно отношение към тях.
Сто кратки истории от Перу, Аржентина, Албания, Йордания, Япония и Нова Зеландия разказва Петя Кокудева в книгата си „Патагонци, тролове и още мои роднини“. Авторката ще раздава днес автографи в рамките на книжното изложение в София. Книгата да отговори на въпросите какъв е животът в най-опасната чилийска мина, как бедуините измерват щедростта, могат ли да ни научат на мир малайските племена и др.
Авторката Мария Донева и илюстраторката Елена Панайотова също ще се срещнат с малките читатели днес. Те ще раздават автографи върху „Писмото на мравката“. Любовта ни спохожда независимо от нашата възраст, може да сме деца, може да сме 108-годишни, обаче тя, любовта, дебне и ни сграбчва, разказа пред БТА Донева по време на Пролетния панаир на книгата през месец май. Тогава тя отново представи „Писмото на мравката“. „Героинята на тази книга е една мравка, която е много самотна. Отишла е на море самичка, не е срещнала никого. И отчаяна изпраща едно писмо в бутилка. Пише: „Докога ще съм сама?“, нищо друго. И един самотен мъж, мравок, намира писмото и се отчайва. Много му е трудно и много се надява и накрая намира мравката. После те живеят щастливо много дълго. Докато са живи, любовта им е силна и вярна“, разказа Донева.
„Пиер и човеците“ на Милена Михайлова ще бъде представена днес в литературния кът на книжното изложение. Авторката разказва семейна история, в която кучето на героите Пиер говори. Заедно с човешките си приятели домашният любимец участва в различни приключения. Автор на илюстрациите в „Пиер и човеците“ е десетгодишното момче Преслав.
Сред акцентите от програмата на „Алея на книгата“ за деца тази година беше проектът „Пътуваща луна“, който включва разкази и едноименна песен. Автори на историите са Симона Крумова и Крум Крумов, автор и изпълнител на песента е Елица Наумова. Илюстрациите са на Анелия Димитрова, а в екипа на проекта са още Тодор Гаджалов (аранжимент и беквокал) и Вихра Попова (графичен дизайн).
Срещи с малките читатели имаше Джина Дундова-Панчева, която раздава автографи върху своите детски поетични букварчета за природата – „За цветята и буквите“, „За рибите и буквите“, „За птиците и буквите“. Книгите на тази тема не са научно-познавателни, но я има нишката за това да осъзнаваме все повече, че сме част от природата, от вселената, че сме едно общо цяло с всички видове и че е наша отговорност за живота като цяло, каза пред БТА издателката Румяна Емануилиду. Тя допълни, че този мотив присъства във всички издавани от нея детски книги и все повече - в изданията за възрастни.
Интерактивни четения на „Кари кометата и корабът на сънищата“ и „Кай водното конче“ от издателството „Ева и Мария“ също бяха включени в детската програма на 12-ото издание на „Алея на книгата“.
„Кари кометата и корабът на сънищата“ е книжка в рими, която разказва историята на едно бездомно кученце без порода, което открива дом и любим човек, а заедно с това и своето истинско призвание. „Кари е сънуващо куче-спасител, което пътува в сънищата на хората и им помага да се преборят с кошмарите си. Една нощ, тя попада на необикновено момче на име Денис, което може да строи съновни светове. В реалността, момчето е тормозено в училище, а в сънищата си се сблъсква с различни чудовища“, разказват издателите.
Историята в „Кай водното конче“ също е разказана в рими. Книжката е за водното конче, което се излюпва далеч от семейството си, тъй като буря отнася яйцето му. „В търсене на себе си, Кай среща комарите, които го карат да повярва, че и той е комар. Водното конче научава от тях безценен урок – какво означава да се чувстваш не на мястото си“, посочват издателите.
„Ом - дом на Омагьосани дракони и ядосани джуджета“ от Нели Карамели също бе част от детската програма на „Алея на книгата“. Сюжетът в книгата се развива в омагьосана гора, в която пет касти дракони се борят за мястото си под слънцето. Белокрилите стандарти имат кодекс - сборник със закони, според който те са законни владетели на Ом, а кланът на гривестите ръжари крои заговор за преврат. На втори план е работническото съсловие на джуджетата, които неспирно мърморят и тайно следят всички омничани. Информацията използват за разменна монета в проблемни ситуации. Събитията в книгата се случват на фона на ежегоден турнир по огнехвърляне - в гората се появява чужденец - претендент за титлата „Мълниехвъргач“ и привидното спокойствие в Ом се превръща в приключенска буря, посочват издателите.
В рамките на „Алея на книгата“ беше предвидено още представяне на „Звездалан и приключението с вулкана Там“ на Дарина Шопова-Станчева. За Звездалан издателите разказват, че е малък лилав вълшебник, който живее в лампите на детските стаи. Всяка вечер, щом лампата угасне, той се буди, за да зареди небето със звезди, създадени от детските усмивки. Историята разкрива какво се случва, когато един ден звездите започват да изчезват.
Книжката „Защо да си лягам ми кажи! Щом не ми се спи?“ от Мая Бочева-Уики обръща внимание на емоциите. Изданието имаше представяне на 13 септември в рамките на „Алея на книгата“. Книгата има за цел да помогне на малките читатели да се справят с нощните страхове и да се забавляват.
Дванадесетото издание на „Алея на книгата“ в София бе открито на 9 септември и продължава до утре, 15 септември. В изложението участват над 140 издателства, чиито щандове са разположени по продължението на булевард „Витоша“ и в парка пред НДК. БТА е медиен партньор на събитието.
/ ГН
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text