site.btaРоманът „Пробен камък“ на Едит Уортън, поезия на Надя Попова и колекция от разкази са представени в новия брой на „Съвременник“
Романът „Пробен камък“ на Едит Уортън, в превод на Йордан Костурков, е представен във втория брой на списание „Съвременник“ за 2024 г. Това е първият от нюйоркските романи на авторката за модерното светско общество, разказа пред БТА главният редактор на изданието акад. Владимир Зарев.
По думите му „Пробен камък“ е в духа на „великия майстор на романа и неин сърдечен приятел и ментор Хенри Джеймс“. „Едит Уортън е съвременничка на Хенри Джеймс, Синклер Луис, Теодор Драйзер, Гъртруд Стайн, а също така и на по-младите Хемингуей и Скот Фицджералд. Доста нейни романи са преведени в България. Това са „Невинни години“, „Итън Фром“, „Лято“, „Рифът“, „Пробен камък“, разказа Зарев.
Той обясни, че подобно на Джейн Остин, която внася в традиционния любовен роман силна доза реализъм, Уортън използва сантименталния роман, като го насища с ирония. „И тази ирония е очевидна и много силно въздействаща. Тя, мога да кажа, е майстор на психологическата проза и това е нейният принос към романа на модернизма“, посочи главният редактор на „Съвременник“.
Във втория си брой списанието включва колекция от преводни разкази. Те са на нашумели вече световни автори, които обаче не са добре познати в България, посочи Владимир Зарев. Сред тях са Артър Робинсън, Стенли Елкин, Джъстин Торес, Рик Демаринис и др.
„Съвременник“ представя още поезия от Надя Попова. Това са много силни, страхотни стихотворения, каза Зарев. Във втория брой на списанието за годината са публикувани поетични произведения на Иван С. Вълев и на румънския поет Лео Бутнару.
Разкази от Палми Ранчев, Анджелина Бъчварова, Мартен Калеев, Радослав Петкашев също са част от новия брой на „Съвременник“.
Във втория брой на списанието за 2024 г. е представен пътепис на генералния директор на БТА Кирил Вълчев. „Това е единственият българин, който е обиколил всички страни в света, и това е негов прекрасен, знаменит пътепис за Уганда“, разказа Владимир Зарев.
Той отбеляза, че в този брой е представен художникът Евгени Колев, а в постоянната рубрика „Критически хроники“ Патриция Николова и Митко Новков правят преглед на това, което се е случило през последните три месеца в областта на поезията и прозата.
За да бъде публикувано в списание „Съвременник“, едно произведение трябва или да бъде ярко съвременно и с високи художествени качества, или – да попълва нещо от белите полета в националната ни култура, отбеляза Зарев. Той посочи, че изданието представя големи световни автори, които обаче по ред причини не са били печатани досега в България. „Освен това се стремим да следим всичко най-интересно, което се случва в световната, а и в националната, в българската ни литература“, каза той. Допълни, че екипът на списанието се стреми да представя млади български автори. „Тези, които са непознати за българския читател, но които имат очевидни перспективи и допринасят наистина за развитието, за обогатяването на цялостната българска литература“, обясни акад. Владимир Зарев.
/ ГН
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text