site.btaФестивалът „Реките на София“ отключва нова локация в столицата
Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.
По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.
“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра ѝ, през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Колективът“.
„Основен проблем на софийските реки е липсата на стратегия за опазването и развитието им. Не сме първата столица, която има проблеми с чистотата на реките си, със замърсяването им с канализационни води и битови отпадъци. Има множество градове в Европа и по света, които срещат същите предизвикателства като нас. За щастие все по-често наблюдаваме добри примери, които доказват, че инвестициите във възстановяването и социализирането на градските реки имат огромна добавена стойност за един град – икономическа, социална и климатична“, допълва Янков.
По думите му „Реките на София“ са планирани като естествения гръбнак на цялостната зелена система и екологията на столицата: „Те свалят чистия и хладен въздух от височините на планината ниско в централните градски части, които в момента страдат от проблеми с мръсния въздух и жегите през лятото. Покрай естествената линеарност на реките имаме възможност за лесно и евтино изграждане на десетки километри линейни паркове и велоалеи. В същото време чистата, социализирана и безопасна река е най-добрата детска площадка. Въпреки че заради десетилетия неглижиране на това естествено богатство сме свикнали да възприемаме реките на София като мръсни и опасни „канали”, трудно ще се открие друг урбанистичен елемент с толкова потенциал за пейзажа и развитието на столицата ни”.
Тази година освен културна програма с музика, артистични инсталации и събития за деца като част от фестивала ще се проведе и конференция „Бъдещето на Перловска река”. Тя ще бъде с фокус върху развитието на известната столична река. В събитието ще вземат участие кметове на различни столични райони, градоустройствени експерти от Столична община, както и външни експерти, които заедно ще разискват възможното бъдеще на реката.
Преди фестивала речното корито на Перловска река ще бъде почистено с помощта на доброволци.
Предвидени са над 50 различни културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
/ДД
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text