site.btaНационалният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите.
Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети.
За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други“, разказват те.
Изложбата „В чудния свят на конкрециите“ представя колекция на Ванюша Иванов. Тя включва полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге. От екипа на музея отбелязват, че конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви. „Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви. Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка“, посочват от НМ „Земята и хората“.
Изложбата „Умни минерали за умни телефони“ ще запознае посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона. Експозицията ще отговори и на въпроси като „Какви са наличните запаси от суровини?“, „За колко време ще стигнат?“ и „Защо е важно рециклирането на стари телефони?“
По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони. „През 2022 г. хората със смартфони са 7,26 млрд. Бързият напредък на софтуера кара модерните потребители да ги сменят с нов модел на всеки две години и дори по-често. Последни проучвания показват, че в световен мащаб количеството отпадьци от електронни устройства, сред които са и мобилните телефони, вече е три пъти по-голямо от това на битовите отпадъци. По-малко от 20 % от тях се събират и рециклират“, разказват от НМ „Земята и хората“. По думите им това е особено тревожно, тъй като някои от редките елементи в тях могат да се изчерпят още този век. „При сегашното ниво на консумация на метали, медни запаси ще има за 40 години, на олово и цинк - за 20 години, на индий - само за 15 години“, уточняват от екипа.
Във временната експозиция „Нови постъпления“ от последната една година могат да се видят най-интересните екземпляри. „Ще ви покажем някои от новите минерали, които са във витрините, но поради малките си размери се виждат единствено под лупа“, казват от музея.
Както БТА писа, на 6 август в НМ „Земята и хората“ ще има Ден на Милосърдието – Концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“. Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война. Всички желаещи могат да поднесат цветя пред „Камъка за мир“ и да напишат лични послания за мир, съобщават домакините на събитието. Тогава се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония.
/ВСР
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text