site.btaПовече от петдесет рода от Североизточна България се събират на фестивал-събор на етническите малцинства в търговищкото село Здравец
Повече от петдесет рода от Североизточна България се събират на фестивал-събор на етническите малцинства в търговищкото село Здравец. Първият регионален събор „Идентичност и култура – Здравец пее и танцува“ ще бъде на 3 август и се организира от Народно читалище „Иван Вазов – 1908“, съобщи за БТА председателят на културната институция Диян Харалампиев.
Идеята възникна по повод на това, че през годините в населеното място, в което живеят представители на няколко етноса, се провеждат родови срещи на местните беломорци, шопи и власи-рудари (по-известни като копанари). Сега решават да бъде разширен териториалния обхват и да бъдат привлечени повече хора от различни населени места – съселяни, техни наследници и близки, обясни Харалампиев.
Родовата среща е възможност да се организира Фестивал на етническите малцинства, в който ще бъдат представени традиционни песни и танци, обичаи на представители на различните етнографски групи. В кулинарната изложба своите характерни ястия ще покажат представители на различните етноси и етнографския групи.
Ще бъде даден курбан, който ще приготвят на открито и съвместно по предавана от поколение на поколение рецепта на рударо-власите. Харалампиев обясни още, че тази етнографска група е известна с това, че в недалечното минало са се занимавали с изработването на дървени изделия за бита – лъжици, купи за храна и по-големи съдини като нощви и корита за месене на хляб. Днес именно те са преобладаващото население на Здравец. Техните деца са част от групите за автентичен и словесен фолклор, които творят към читалището.
Председателят на културната институция обясни, че датата 3 август е избрана целенасочено – това е периодът на летните отпуски и много семейства, които през годината живеят и работят в чужбина, се завръщат в родното село и ще участват във празника.
За реализирането на регионалния събор „Здравец пее и танцува“ средства заделя читалището. Партнират му сдружение „Прегръдка“ – Варна и сдружение „Родолюбие – Девня 22“, представлявани от хора, които имат далечни роднини в населеното място.
Подготвена е богата програма, която може да бъде открита на фейсбук страницата на НЧ „Иван Вазов-1908“.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text