site.btaИнститутът за съвременно изкуство представя филми на артисти от Чехия, Италия и Турция в столичен подлез
Институтът за съвременно изкуство в София (ИСИ-София) представя филми на артисти от Чехия, Италия и Турция в столичния подлез „Царевец“, при Орлов мост. Видеопрожекциите са в рамките на втората част на проекта „Живот заедно“, която е озаглавена Speculating. Филмите могат да бъдат гледани от 26 юли до 2 август, съобщават организаторите.
За втората част на „Живот заедно“ се фокусирахме върху практиките на общностност, основани на свободното време, прекарано с другите, и колективното мислене като методология, която води до създаване на мисли, които се превръщат във въображение, в изобретателни начини за наблюдение на живота и импровизиране на други възможни животи, разказват от ИСИ-София.
По думите им заглавието Speculating е разглеждано като „спекулативно мислене“, „интерпретации“, „обмисляне“. Това е практика, която през последното десетилетие е станала популярна сред студентите и учените в областта на хуманитарните науки и изкуствата и се е разпространила в целия културен свят в световен мащаб благодарение на философа на науката и изследовател Дона Харауей и книгата ѝ „Да останеш с проблемите: Създаване на родствени връзки в Chthulucene“ (2016; „ Ктхулуцен“ е неологизъм, въведен от авторката като опозиция на термините „Антропоцен“ и „Капиталоцен“, който визира плaнетарна рамка на повсеместна свързаност и нейерархичност – б.а.).
„С Дона Харауей научихме, че екологичните и геополитическите извънредни ситуации в наше време са следствие от начина, по който хората възприемат себе си като отделени от природата същества, съжителстващи според функционален и екстрактивистки подход - хората са в най-висша позиция, а не-човеците са изчерпаем ресурс. В рамките на тази система културите са стока, която се произвежда и консумира като развлечение. Чрез нейните думи започнахме да осъзнаваме възможността за денатурализация на начина, по който сме призвани да живеем, като се учим от писатели, учени, животни, етнографи, философи, художници и активисти“, посочват от института. Допълват, че Speculation е практика на общностност, която подтиква хората и изисква да присъстват, да бъдат заедно, да наблюдават елементите, които ги заобикалят, и да си представят чрез тях други светове. Това не е пасивна практика: напротив, това е активиране, при което културните форми се използват не като стоки за консумация, а по-скоро като елементи, които можем активно да свързваме и от които можем да се учим, защото те могат да ни отведат до неочаквани пространства и състояния на ума, смятат още от Института за съвременно изкуство.
Прожектираните филми, част от „Живот заедно – Speculating“, са Hyphae от Рикардо Арена (Италия), „Стоковият каталог“ от Збинек Баладран (Чехия) и Elektroi̇zolasyon от Емре Хюнер (Турция).
Инсталацията Hyphae на Рикардо Арена е част от по-широка екосистема от изследвания и формализации, започнала през 2017 г. с теренни проучвания в Иран, Армения и Етиопия, изкристализирала в метафизична поема, разделена на 21 глави в книгата „LuDD! - Топография на светлината“, посочват организаторите. В нея са използвани различни медии и изразни езици, които водят диалог помежду си. Видеото представя част от този иконографски материал, модифициран и анимиран така, че да се загуби всякаква линейна конотация на разказа, отбелязват от Института за съвременно изкуство в София.
В „Стоковият каталог“ Збинек Баладран изследва стоковия характер на произведенията на изкуството, поставяйки под въпрос тяхното значение и връзката им с икономиката. Филмът се превръща в металингвистично изследване на стоковия характер на изображенията, изгубени в неразличим поток от данни. В Elektroi̇zolasyon от Емре Хюнер работи на границата между художествена литература, документация на пърформанс и документален филм. Актьорите изпълняват няколко персонажа по сценарий, импровизират или взаимодействат с реални ситуации и хора, като се движат по места като фабрики, корабостроителници, сметища, магазини за манекени или за електроника, автосервизи, руините около град Истанбул и пейзажи, в които се преплитат промишлено замърсяване, растителност и геоложки образувания.
„Живот заедно“ е програма за художествени изследвания и артистична продукция, курирана от Катя Ангелова и Лукреция Чипители в контекста на третото издание на серията изложби „Суперпозиции“. Те са инициирани от Института за съвременно изкуство в София. Събитията се реализират с финансовото съдействие на националния фонд „Култура“ по програма „Създаване“.
/ ГН
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text