site.btaФизическият факултет на СУ беше домакин на конференция, посветена на съвременните проблеми на фотониката
Във Физическия факултет на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ със съдействието на Съюза на физиците в България се проведe първото издание на конференцията „Conference on Advanced Topics in Photonics“, посветена на съвременните проблеми и постижения във фотониката. Учени от България, Германия, Италия и Австралия представиха своите резултати и дискутираха постиженията на науката в най-съвременните направления на лазерната физика и фотоника, съобщиха от Съюза на физиците в България.
Разгледаните теми бяха свързани с нелинейната оптика, спектроскопията, квантовата оптика, метаматериалите и обработката на материали и сингулярната оптика.
Организирането на конференции по оптика и фотоника е ключова стъпка към насърчаването на научния и технологичен напредък на научната общност. Важността на провеждането на фундаментални изследвания и представянето им на специализирани форуми за докладване на резултати и за обмен на идеи е несъмнена. Подобни събития улесняват сътрудничеството, обмена на знания и иновациите между изследователи, както и заинтересовани страни от индустрията, обясняват от Съюза на физиците в България.
Според тях организирането на локална конференция е мотивация за местното общество по оптика и фотоника да покаже пред колеги от чужбина своите възможности, постижения и напредък.
Участие в конференцията взеха над 55 специалисти. В шест пленарни и 11 ключови доклада с подробни уводи изтъкнати учени от чужбина и България представиха резултатите от изследванията си в своите научни области.
Сред тях бяха проф. Герхард Паулус от Германия; проф. Милчо Данаилов от Италия; проф. Сузана Топузоски от Скопие; проф. Драгомир Нешев - Австралия; проф. Александър Драйшу и проф. Асен Пашов от Физическия факултет на Софийския университет; проф. Николай Недялков и проф. Любомир Ковачев от Института по електроника на БАН.
Бяха представени 17 поканени доклада. Конференцията е насочена и към младите учени и студенти. Те имаха възможност да представят пред другите участници своите постижения, както и тези на своите лаборатории и институти в рамките на специална постерна сесия от общо 20 доклада.
Конференцията е осъществена с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката (МОН).
/ЙВЛ
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text