site.btaЕврокомисарят Илиана Иванова посети Техническия университет в София
Еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова посети днес Техническия университет (ТУ) в София, съобщават на сайта си от висшето училище.
По време на срещата Илиана Иванова беше придружена от ръководителя на Представителството на Европейската комисия в България - Йорданка Чобанова. От ТУ-София на срещата присъстваха ректорът на университета проф. д-р инж. Иван Кралов, заместник-ректорът по международната дейност и интеграцията проф. д-р инж. Лидия Гълъбова, и проф. д-р инж. Любомир Димитров - ръководител на проекта "Европейски технологичен университет".
Проф. Кралов запозна еврокомисаря Илиана Иванова с достиженията на университета и със съвременната инфраструктура, и обърна внимание на тясното сътрудничество на университета с бизнеса. Наред с традиционната дейност по съвместни научни проекти с водещи международни компании, през последните години съвместно с тях са разработени и нови специалности.
Беше представена работата на новосъздадените центрове за върхови постижения и центровете за компетентност, които предлагат много добри условия за професионална реализация на завършващите студенти. Акцент по време на среща беше уникалният за страната модел за обучение в чуждоезиковите факултети на университета, където завършващите получават двойни дипломи. Еврокомисарят Иванова определи този модел като първата крачка в посока на създаване на обща европейска диплома.
Проф. Димитров представи работата на ТУ-София като част от алианса "Европейски технологичен университет" и работата му съвместно с останалите осем партньори в посока на интеграция и уеднаквяване на Еврейското изследователско и образователно пространство. Особено значимо постижение на алианса "Европейски технологичен университет" е ясно изразената насоченост към европейско единство и усилията за създаване на единна европейска диплома. Като основно достижение по отношение на Европейското образователно пространство е възможността студентите от партньорските университети да се обучават по общи учебни планове и в края на своето обучение да получат европейски сертификат, признат от партньорите.
Сред постиженията на този алианс се открояват също и изискванията за владеене от завършващите бакалаври на един от езиците на партньорите в него, а на магистрите - на два езика. Това ще доведе до силно и устойчиво социално и културно интегриране на европейското пространство.
Еврокомисарят посети и Националния център по мехатроника и чисти технологии, в кампуса "Студентски град", където се запозна с дейността на центъра, с последните научни проекти и разработки.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text