site.btaРоботи могат да помагат в обучението на деца със специални образователни потребности
Роботи могат да участват в обучението на деца със специални образователни потребности (СОП). Това стана ясно от презентациите в Лятната школа за приобщаващо образование, която се провежда във Варна. По думите на директора на Регионалния център за приобщаващо образование в София гл.ас. д-р Калоян Дамянов бъдещото развитие в сферата ще бъде фокусирано в осигуряването на втори учител в класните стаи, но за жалост у нас не достигат специалистите. „Очакваме в бъдеще да имаме роботи като помощници на преподавателите. Те са една чудесна възможност, тъй като вече нямаме достатъчно хора, които да се ангажират с работа в образователната сфера“, коментира той.
По думите му роботите са вече сред нас, те са различни видове и много от тях могат да бъдат използвани в образованието, тъй като предлагат ангажиращи дейности, които правят ученето забавно и мотивиращо. „Роботите могат да персонализират учебните програми и да оценяват развитието на ученика. В приобщаващото образование могат да симулират социални ситуации, които помагат на децата да се подготвят за реални такива предизвикателства. Помагат за развитието на комуникационните умения чрез различни интерактивни задачи и упражнения. Не се изтощават и нямат работно време“, посочи той.
Социалните роботи са най-атрактивни за децата, но те са и най-скъпи, съобщи Дамянов и добави, че сред тях е хуманоидният Нао. „Тези машини постоянно се развиват, говорят, могат да играят, да танцуват, имат собствена програма, адаптират учебно съдържание, използват изкуствен интелект (ИИ). Освен това са устойчиви на хвърляне и са подходящи за деца със СОП. За съжаление все още Нао не говори на български език, въпреки че владее около 15 други. Причината е, че нашият пазар е малък“, каза той. Има и образователни роботи, които са много по-евтини и могат да се ползват при задачи за фина моторика, рисуване и др.
От Регионалния център в София работят по проект за подкрепа на професионалното развитие на учителите за приобщаващо преподаване и учене на STEAM и роботика за деца с интелектуални и обучителни затруднения, съобщи Петя Димитрова от организацията. По него предстои да бъдат закупени и образователни роботи, които бяха представени на срещата във Варна. Те ще се ползват за работа с деца от 5 до 12 години, които посещават масовите училища и имат леки интелектуални затруднения, хиперактивност, дислексия, аутизъм, обясни Димитрова. По проекта ще бъде разработен онлайн курс за дигитални компетенции на учители и образователни материали за деца и техните родители. По думите й в училищата има желание да работят роботика и STEAM, но няма достатъчно материали и от организацията се надяват да помогнат със своя проект. По него ще бъде направена и виртуална карта с достъп до добри практики и свободни ресурси в сферата.
Интегративните технологии и добавената реалност също могат да се ползват много успешно за обучението на деца със СОП, каза още Калоян Дамянов. По думите му смартфонът може да създаде виртуално изображение, което да направи урока по-реалистичен, приближен до ежедневието на детето и неговите интереси и да повиши ангажираността на учащите в класната стая. Освен това позволява изготвянето на различни видове уроци според личната потребност.
По думите му на изкуствения интелект все още у нас се гледа скептично или се ползва като инструмент за преписване, но той далеч не е само чат. Има програми, базирани на него, като сред тях е и Smart sparrow, чрез които могат да се адаптират уроци. По този начин всеки учител може да направи урок на различно ниво, а ИИ да следи напредъка и да планира целенасочено според индивидуалните потребности на ученика.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text