site.btaОБНОВЕНА Първите осем стипендианти по програмата EXPLORER на института INSAIT бяха представени в Софийския университет
Първите осем стипендианти по програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, бяха представени днес в аулата на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, от ректора на СУ проф. Георги Вълчев, от декана на Факултета по математика и информатика (ФМИ) проф. Мая Стоянова, от основателя на INSAIT - проф. Мартин Вечев, и от изпълнителния директор на института - инж. Борислав Петров.
Стипендиантите са ученици, завършили математически и природо-математически гимназии в София и в страната, и са приети в престижни университети в чужбина, но са предпочели да учат по програмата EXPLORER на INSAIT и да останат в СУ.
Програмата е уникална и тя показва, че когато съвместно работят Софийският университетът, институтът INSAIT и организации от бизнеса, които влагат средства в бъдещето на България, тогава нещата се получават. Всеки един от тези млади хора е имал предложение и е бил приет в други реномирани чуждестранни университети, но е предпочел на остане в България, каза пред журналисти министър Галин Цоков.
Целта на програмата EXPLORER е да задържи в България най-големите ни таланти в областта на информатиката и математиката. Тя започна с общ бюджет от 1 милион лева, като с тези средства ще се обезпечи стипендия от 2000 лв. месечно за всеки от избраните ученици за срок от четири години. Така те ще акцентират на образованието си, като в същото време ще работят по проекти в иновативни сфери - за големи езикови модели, компютърно зрение, роботика, машинно обучение, алгоритми и други.
Пред тези стипендианти перспективите за развитие са неограничени, защото институтът INSAIT се развива като един от най-добрите институти в света, свързани с изкуствения интелект и привлича не само студенти и докторанти, но и световноизвестни учени в различни направления на математиката и информатиката, каза министър Цоков.
Още при представянето на тази стипендиантската програма преди няколко месеца в Министерския съвет започнахме диалог и дискусии не може ли да се направи такава национална програма към Министерството на образованието и науката (МОН) за стипендии за изявени ученици, завършващи училище, които могат и искат да останат в български университети, каза министър Галин Цоков. Той изрази увереност, че следващият редовен екип на МОН ще продължи тази идея, за да може догодина и студенти в други направления, а не само в математиката, например в инженерните науки и в ядрената енергетика, да се привлекат, но държавата трябва да поеме грижата и даде добри стипендии чрез тези национални програми. Това може да се случи и съвместно с бизнеса, защото много организации от него търсят възможност да вложат средства в децата на България и това може да стане чрез стипендии за талантливи ученици, отбеляза образователният министър. Той добави, че тези стипендии може да са в различни области на знанието - и в природните науки, и в хуманитаристиката.
Образователният министър поздрави стипендиантите за техния избор и каза, че Софийският университет не е само най-старият, най-традиционният университет в България, но в последните години има и много сериозно развитие. "Само за тази година той се качи с 200 места в международните класации на световните университети. Институтът INSAIT, който е част от СУ, е също много важна изследователска част от българската наука, която се развива на базата на много сериозна връзка със световните университети и само преди няколко седмици бяха представени световноизвестни учени, които ще работят в института", припомни министър Галин Цоков.
Той отбеляза, че през тези четири години стипендиантите ще имат истинско дуално обучение, защото ще се учат в залите на СУ, но заедно с това ще практикуват наученото в INSAIT. Това е следващото предизвикателство пред българското висше образование и то е свързано с това как обучението на студентите да се свърже по-тясно с практиката. Сега започва един много важен проект по програмата "Образование" за студентски практики и дуално обучение, за да могат студентите още след втори курс да влязат в реална среда - изследователска, и там да изградят своите умения, на практика, но да не губят връзката с университета, съобщи министър Цоков.
Четиригодишната стипендиантска програма на INSAIT в областта на математиката, информатиката и изкуствения интелект е една уникална възможност за най-талантливите български деца в сферата на точните науки да се развиват тук, у нас, на световно ниво, каза проф. Мартин Вечев. Той обясни, че в специалността "Информатика" във ФМИ на СУ стипендиантите ще имат базово обучение, а в INSAIT, който е също част от СУ, студентите ще могат да участват в изследователски проекти на световно ниво.
Програмата е факт, средствата за стипендии са осигурени, надявам се, че това ще бъде ваш осъзнат избор, защото ще имате по-добри условия дори от някои утвърдени големи световни университети, с тези думи се обърна към стипендиантите ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев. Той добави, че стипендиантите трябва да осъзнаят огромните предимства, които ще им предостави Софийският университет и те не са "заключени" само в рамките на ФМИ и INSAIT. Надявам се да станете едни от бъдещите лидери на страната и на света, но да не прекъсвате връзката с гимназиите си, пожела на студентите ректорът на СУ.
Деканът на Факултета по математика и информатика на СУ проф. Мая Стоянова също поздрави стипендиантите, че са избрали да учат в тази стипендиантска програма и да останат в България.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text