site.btaСеминар по въпросите на чуждоезиковото обучение в средното и висше образование в България се проведе във Варна
В Средно училище с езиково обучение (СУЕО) „Александър С. Пушкин“ във Варна се проведе семинар на тема „Връзката между различните етапи в българската образователна система като трансфер на знания в хуманитарните науки“. Събитието беше организирано от Факултета по класически и нови филологии (ФКНФ) на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ в партньорство с варненското училище, съобщиха от СУ.
Проектът е реализиран в рамките на програма SUMMIT, а негов ръководител е доц. д-р Антония Цанкова, преподавател в СУ.
В рамките на два дни преподавателите от ФКНФ на Софийския университет, от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, от Икономическия университет във Варна, както и учители от СУЕО „А. С. Пушкин“, от Средно училище (СУ) „Димчо Дебелянов“ и Професионалната техническа гимназия – гр. Варна, обсъдиха широк спектър от проблеми, засягащи средното и висшето образование в България.
На откриването на форума присъстваха проф. д-р Гергана Петкова, декан на Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет; доц. д-р Полина Цончева, декан на Филологическия факултет във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“; д-р Ирена Радева – началник на Регионално управление на образованието - Варна (РУО – Варна), доц. д-р Антония Цанкова, преподаватели от други университети, учители, студенти и ученици.
Директорът на СУЕО „А. С. Пушкин“- Светлан Илиев, отправи приветствие към гостите и ги запозна с 50-годишната история на училището, и традициите в чуждоезиковото обучение, изградени през годините.
Както писа БТА, една от основните задачи на семинара е да фокусира внимание върху настоящото състояние и предизвикателствата пред чуждоезиковото обучение в средното и висше образование в България. Сред целите е да се идентифицират пропуските и нуждите на учениците и учителите, като основният акцент е върху филологическото образование.
Неформално проведените дискусии потърсиха пътища за подобряване на качеството на връзката между различните степени на образование, които трябва да работят все по-синхронно, хармонично и съвместно. Във фокуса на вниманието на участниците в семинара бяха също възможностите за сътрудничество и съвместни проекти между учебните институции от средното и висше образование.
Семинарът се проведе в три тематични панела: „Чуждоезиковото обучение през 21-ви век – предизвикателства и перспективи“, „Филологическото образование във връзка с професионалната реализация на младите българи“ и „Възможности за сътрудничество и съвместни проекти между учебни заведения от средното и висшето образование“. В рамките на провеждането им бяха изнесени презентации от представители на висшето и средното образование.
В заключителната кръгла маса бяха обсъдени и формулирани основни съществуващи проблеми в областта на чуждоезиковото обучение, свързани с учебните пособия и материали, нивото на тестовете за НВО, учебните планове и програми, възможностите за осъществяване на съвместни образователни и изследователски проекти.
Проектът предвижда провеждането на следващи два семинара, в които да продължи набелязването на съществуващи проблеми и предизвикателства в сферата на чуждоезиковото обучение в средното и висше образование, и връзката между различните етапи на образователната система в България, за да бъдат предложени идеи и решения за тяхното преодоляване.
Проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text