site.btaВъв Варна създават втори регионален център за съвременно изкуство по примера на „Топлоцентрала“ в София
Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи за БТА директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.
От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти.
На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габрово и Варна. В крайморския град са гостували 25 човека, осем от които от страни извън Европа като Индия, Китай, Австралия, Канада, Палестина, Бразилия. С тях са общували двадесет варненски артисти. Групата е посетила съществуващите места за култура в града като Фестивалния и конгресен център, Драматичния театър, Археологическия музей, Художествената галерия, Летния театър и „РеБонкърс“. Огледани са били и възможните места за създаване на регионален център за съвременно изкуство, в които Община Варна може да инвестира, уточни Димов. Това са т.нар. „Дупката“ и Магазия №7 на Морска гара. Техните възможности да приютят бъдещия център са били коментирани с ръководството на града.
За реализацията на проекта е избрана Магазия №7, която е счетена за по-подходяща по много показатели, съобщи Димов. Мястото й е комуникативно и добре разработено с околните заведения и увеселителен парк. Сградата е в добро състояние. От местната администрация са започнати преговори с държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“, за да бъде прехвърлена или споделена собствеността върху обекта, за да се развие дейността му.
Предполага се, че създаването на РЦСИ във Варна ще отнеме три години. Според Димов това е амбициозно, но не и невъзможно, имайки предвид, че софийската „Топлоцентрала“ е започнала дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще спомогне по-бързото задействане на втория център в страната. Нужна е политическа воля и обществена активност, а от мрежата IETM ще помогнат със своя опит и ще осигурят в бъдеще голяма част от гостуващите събития и артисти, допълни той.
Във варненския център ще се представят изпълнителски изкуства, които според анализите на специалистите най-много страдат от липса на зали, каза Веселин Димов и добави, че проектът трябва да се съобрази и с нуждите от пространства за десетките фестивали, които се провеждат в града. Залата може да има до 300 места, като се планира седалките в нея да бъдат телескопични. Тя може да се ползва както за класически концерти, така и за електронни партита, за кино прожекции, театрални, танцови и музикални спектакли, конференции и дискусии, посочи Димов. Активната група за развитие на центъра включва представителите на Варна денс театър, които имат съдействието на Десислава Георгиева от дирекция „Култура“ в Общината и ресорния заместник-кмет Павел Попов.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text