site.btaНашата памет е собствената ни машина на времето, казва художникът Стефан Георгиев на прага на 70-годишнината си
Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю за БТА художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина.
Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон. "Нашата памет може да ни пренесе в детството и когато правих точно тази картина с грамофона, добавих един чадър, а на закачалката зад него изобразих ключ. За мен ключът е голям символ и тогава ми дойде идеята, че всъщност моята памет, моето съзнание е машина на времето, защото може едновременно да ме върне назад или да отиде напред докъдето реша", коментира авторът.
Той разказа, че рисува от 50 години, тъй като е точно 20-годишен, когато завършва художествената гимназия в Казанлък. "Във всяка от тези картини има нещо, научено в миналото, което е приложено сега. Всичко това ме връща едновременно назад, но ме и изпраща напред", каза още Стефан Георгиев. Неговите спомени най-често го връщат към живота именно в Казанлък, където минават гимназиалните му години. "Там всичко беше най-интересно, когато животът тепърва предстоеше", каза художникът.
Сред представените творби има такива, рисувани в Гърция, няколко авторски икони, както и части от серията му с голи женски тела, посветена на стихиите и сезоните. В някои от новите му платна присъства много силно и морската тематика с изобразените върху тях риби. Музикалните инструменти също сякаш внасят звучене в образите му. Всички тези теми всъщност вълнуват въображението му от години, казва той.
Един от обединяващите елементи в произведенията на Стефан Георгиев е употребата на шлак метал, който се използва много често от иконописците и имитира злато. Вниманието към детайла е много силно изразено. При внимателно вглеждане в част от произведенията зрителят открива втъкани в тях истински монети, банкноти, дантела, листа, дори грамофонна плоча.
"Обичам натюрморти, по-специално харесвам да рисувам плодове, но за мен човешката фигура е най-въздействаща. Обичам и символите. Предпочитам в картините ми да има вложен смисъл и по-сложна идея, която да накара хората да се замислят, вместо да получат готови, сдъвкани отговори", допълни художникът.
Изложбата може да бъде видяна в залата на Дружество на бургаските художници до 29 юни.
Стефан Георгиев е роден във Велико Търново. Завършва Художественото училище в Казанлък през 1974 г. След това продължава образованието си във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. От 1979 г. се фокусира върху живописта и илюстрацията. Участва в множество групови изложби, а между 2000 и 2014 г. живее и работи в гръцката столица Атина, където е част и от Съюза на художниците на Гърция. Успоредно с това илюстрира детски книги за няколко гръцки издателства и в биографията си има 28 издания, които включват негови творби.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text