site.btaАртистите ни дават надежда, че ще се справим с новите условия на живот, каза Юлиян Попов на откриването на Форума „Буна“ във Варна
Във Варна бе дадено началото на второто издание на Форума за съвременно изкуство „Буна“. На откриването присъстваха патронът на фестивала Юлиян Попов, който бе министър на околната среда и водите в кабинета на Николай Денков, както и неговият наследник - служебният ресорен министър Петър Димитров, артистичният директор на форума Ралица Герасимова, председателят на Фондация „Буна“ Нели Вълчева и кураторът Александър Вълчев. Тема на второто издание е „Природата на връзките“.
Тази година „Буна“ включва 188 артисти и професионалисти във визуалните изкуства, между които има и творци от Сърбия, Косово, Румъния, Гърция, Турция и Франция, каза на откриването Ралица Герасимова. По думите й изкуството е най-големият адвокат на екологичната кауза, тъй като показва на публиката проблеми и послания. Тя благодари на двамата куратори, които са вложили мисълта си в изложбите, уредени в различни пространства.
Според Юлиян Попов връзката между околната среда и изкуството навсякъде е много дискутирана, но не винаги особено разбирана, което се дължи на липсата на дума за екология в българския език. Ние ползваме описателен термин, а екология не значи околна среда, обърна внимание той и добави, че от друга страна липсата на дума ни дава възможност да описваме и размишляваме върху проблемите на околната среда вместо да ползваме за тях клишета. Чрез изкуството се увеличава възможността за това осмисляне, каза той и изрази мнение, че все повече български артисти са ангажирани с околната среда, проблемите на нашето време и на бъдещето, особено в контекста на климатичните промени, които отдавна знаем като научен факт, но вече и изпитваме като хора. „Артистите дават онази визия, която ни е необходима, за да знаем как ще се приспособим към новите условия и вдъхват надежда, че ще се справим повече, отколкото ужас от това, което предстои. Вие сте надеждата“, добави още Юлиян Попов.
Участниците и организаторите на „Буна“ бяха поздравени и от служебния министър Петър Димитров, който изрази радостта си да бъде гост на фестивала за модерно изкуство, което е част от неговото отговорно наследство от министър Попов, тъй като е част от неговия екип. Ние хората споделяме едно общо пространство, в което различията не трябва да ни противопоставят, а да ни стимулират за диалог и разбирателство, посочи Димитров.
Кураторът на форума Александър Вълчев изтъкна, че организаторите на фестивала са положили много усилия да вкарат изкуството и в публична среда, защото това е най-лесният контакт с по-широка публика. Друго е когато изкуството излезе при хората и провокира мисленето им, отбеляза той и добави, че при подбора на работите е разглеждал темата от гледна точка на естеството на връзките не само с природата. Външните обекти във форума „Буна“ ще бъдат представени от куратора в турове из града, като първият е утре в 11:00 ч. и тръгва от градинката до Градската художествена галерия. Председателят на фондацията Нели Вълчева благодари на всички партньори и над стоте доброволци, които помагат на фестивала тази година.
Форумът „Буна“ започна на ул. „Дръзки“, където в шестетажна сграда е уредена временна галерия за периода на фестивала, в която има шест експозиции, посветени също на темата на второто издание „Природата на връзките“.
Довечера в културния център „РеБонкърс“ се открива обща изложба, чийто куратор е Ирина Баткова. „Буна“ продължава до 2 юни.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text