site.btaНовият брой на сп. „Ветеринарна практика“ отбелязва стогодишния път на Световната организация за здравеопазване на животните
Отбелязването на сто години ангажираност и постижения в подобряване здравето и хуманното отношение към животните на Световната организация за здравеопазване на животните (преди OIE, сега WOAH) е акцент в настоящето издание на списание „Ветеринарна практика“, съобщават от екипа на изданието.
Те припомнят, че българската държава, като една от 28-те нации, които създават Световната организация на 25 януари 1924 г., днес е и една от 183-те й активни членове. Двама български ветеринарномедицински специалисти, две авторитетни личности с епохални заслуги, с които се гордеем, са дали своя принос за създаването и развитието на Световната организация – проф. д-р Георги Павлов в периода 1924 – 1935 г. и проф. д-р Никола Белев, който в периода 1986 – 2015 г. заема най-отговорните длъжности в OIE. „Публикациите подчертават не само силния век в историята на WOAH, но и силните страни и перспективите на организацията пред лицето на утрешните глобални предизвикателства. Проф. д-р Добри Ярков и проф. д-р Иван Божков описват предприетите действия за осъществяването на концепцията „Едно здраве” на Световната организация за здравеопазването на животните в Тракийски университет – Стара Загора“, разказват от екипа.
Факултет „Ветеринарна медицина“ при Лесотехническия университет – София тържествено чества своите 30 години и от списанието проследяват събитието и пренасят читателите от създаването му през 1994 г. до днес. „Ексклузивно в броя е публикувано интервю с д-р Камен Милков – ветеринарен лекар и магистър по икономика, дипломат, който с увереност и самочувствие отстоява своите принципи и брани доброто име на професията ни. Списанието информира и за дейността на Българския ветеринарен съюз – Общо годишно събрание, подписване на договор за сътрудничество с Тракийски университет – Стара Загора, работа по Закона за ветеринарномедицинската дейност и други актуални теми“, отбелязват още от сп. „Ветеринарна практика“.
По думите им тенденциите във ветеринарномедицинската професия в Европа са представени с инфографики и интересни факти. Поместени са също материали за д-р Стефка Здравкова от Областна колегия Хасково на БВС, за д-р Невена Микова, която представя първата книга за приложение на хомеопатичния лечебен метод във ветеринарномедицинската практика, за д-р Недю Бояджиев, който спасява 150 000 наши пленници през 1920 г., както и за д-р Георги Станков, разровил пепелта на Батак от бунтовната 1876 г.
/ВСР
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text