site.btaИнициативи като „14 века България в Европа“ имат силата да обединяват, смята генералният директор на БНР Милен Митев
Българската национална телевизия (БНТ), Българското национално радио (БНР) и БТА обявиха днес съвместна инициатива, наречена „14 века България в Европа“.
„Неслучайно обявяваме тази инициатива точно сега. Аз също благодаря на обществения съвет на БНТ за това, че я поде, тъй като живеем във време, в което с лекота чертаем разделителни линии. Но има също така и теми, и инициативи, които имат силата да ни обединяват. Аз вярвам, че това което започна сега, има потенциала да бъде именно такава инициатива“, каза генералният директор на БНР Милен Митев.
„Историята, освен нашето минало, е и нашият ключ за бъдещето. Тя ни дава много поводи за гордост, но и за размисъл, и за оценка. Безспорно, трябва да я познаваме. За съжаление, за нашата история или не се говори достатъчно, или се говори по начин, който се употребява за една или друга цел. Фактите се изкривяват именно тук. Нашата роля като обществени медии, които са призвани да разказват истинските истории, е да запознаем своята аудитория колкото можем по-добре с нашата история, с бележити дати от нея, с неща, които хората си струва да помнят, без да им даваме рецепти, без да им насаждаме задължение да се гордеят. Просто да им дадем информацията, която ще ги накара сами да решат как да оценят българската история“, смята Митев.
„Вярвам, че обществените медии, заедно, можем да започнем тази инициатива и да я превърнем в национална. Тя, разбира се, е отворена, както и колегите казаха, за присъединяване от страна, както на държавната власт, така и на различни други институции в областта на науката, образованието, културата, които да ни помогнат да отбележим годишнините в следващите няколко години по подобаващ начин“, добави той.
„Няма спор, че България е в Европа и като територия, но и като дух, и като култура. Ние имаме своето място в европейската история и сме оставили своя отпечатък на европейския континент. Освен това, чрез своите информационни ресурси, БНТ, БНР и БТА могат достигнат огромна аудитория – не само в страната, но и в чужбина, което е богатство, от което ще се възползваме, за да отразим подобаващо тези годишнини“, смята генералният директор на БНР.
„Специално, БНР има многообразие от канали, чрез които да комуникира със своята аудитория. Освен чрез предавания и рубрики в националните ни програми, посветени на всяка една от тези годишнини, ние можем да се включим в тяхното отразяване и чрез своите музикални състави, които да го отбележат в своите концертни сезони. Също така може и да обявим конкурс за написването на произведения, създадени специално за някои от тези годишнини“, добави Милен Митев. По думите му богатият звуков архив на БНР може да послужи за това да си спомним как са отбелязвани тези събития през годините и да дадем възможност на повече експерти да разказват истината, която да стигне до до нашата аудитория.
Наскоро излезе едно изследване относно достъпа до култура през 2023 година, в което имаше доста обезпокоителни данни, според които повече от 60% от българите не са участвали нито веднъж в културна дейност през изминалата година, каза Милен Митев. Той припомни, че като основна причина, която посочват най-голям процент от хората, е липсата на свободно време. „Именно тук двойно по-голяма става нашата отговорност като обществени медии да намерим правилния език, чрез който да стигнем до аудиторията и да я накараме, да събудим у нея – интерес към тези събития. Защото именно това е нашата роля. Очевидно, времето се променя. Очевидно, навиците на хората се променят. Затова трябва да се променяме и ние, и да бъдем такива, че да сме максимално полезни за българското общество“, добави Милен Митев.
/ДД
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text