site.btaВаня Велева представи своята седма книга в Ямбол
Поетесата и белетрист Ваня Велева представи книгата си с разкази „Вълчи храм“ в Ямбол в Световния ден на книгата и авторското право. Премиерата се състоя снощи в препълнена зала на Художествената галерия „Жорж Папазов“ в присъствието на областния управител на Ямбол Биляна Кавалджиева, десетки писатели, художници, общественици, журналисти, близки и приятели на авторката.
Ваня Велева е автор на пет стихосбирки и две книги с разкази. Първата ѝ стихосбирка „Пейзаж без грим, или 38 камъчета в обувката“ е издадена преди 22 години. „Неин редактор тогава бе Христо Карастоянов, светла му памет. Той се оказа кадемлия за нея, защото последваха седем книги“, каза председателят на Дружеството на ямболските писатели поетът Тенко Тенев.
През годините Ваня Велева е отличена с десетки награди от национални литературни конкурси, като само през 2023 г. има тринайсет призови места и още една награда тази година, подчерта той и изброи отличията.
„Вълчи храм“ включва 60 разказа за България и българските сълзи, за възвишения и потайности. Седем от разказите в книгата са наградени. С тях Ваня Велева споделя съкровени спомени, в които ситуациите и героите са реални, посочи писателката Генка Богданова, която е рецензент на книгата.
Актрисата Даниела Райчевска и актьорът Димитър Димитров от Драматичния театър „Невена Коканова“ накараха два от разказите в книгата да „оживеят“ пред публиката – „Вълчи храм“, провокирал заглавието на книгата, и „Христос под шипковия храст“, който е отличен с първа награда от тазгодишното 12-о издание на националния литературен конкурс „Дядо Йоцо гледа“.
„Историята на Христос е автентичната биография на моя дядо – Христо, бащата на баща ми, който е намереното бебе в разказа. Нужни ми бяха 50 години, за да се осмеля да разкажа тази случка. Благодаря на братовчедка ми Виолета Петрова, която ми даде друга история от същото време и място – „Под кървавата шамия“, разказа Ваня Велева.
На въпрос защо е озаглавила книгата си така, тя обясни: „Всеки си има храм на душата, където приютява съкровените си мисли, на който показва слабостите си, където лекува тайните си емоционални рани, на който поверява тайните си. Понякога пред храма обикаля глутница. Изборът е труден – да нахраниш вълците или да отключиш църквата. Всеки сам избира…“
Писателят Любомир Котев припомни моменти от журналистическия път на Ваня Велева. Гостите на премиерата на книгата бяха посрещнати с хляб и сол от облечена в народна носия жена. „Благодаря, че сте тук, че опитахте хляба на сърцето ми и солта на сълзите ми. Така се посрещат скъпи гости, особено когато предлагаш храна за душата. А аз се надявам да ви оставя сити с тази книга“, каза още авторката.
Ваня Велева е работила като журналист, пиар, водещ на публицистични предавания в регионална телевизия, кореспондент на национални медии. Автор е на кратки разкази, есета и поезия. Член е на Съюза на българските писатели. От няколко години твори и в сферата на изобразителното изкуство. Има три самостоятелни изложби с живопис и редица участия в общи изложби на представителството в Ямбол на Съюза на българските художници. Носител е на „Почетен знак на Община Ямбол“ през 2022 г. за принос в културата.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text