site.btaПоследната група с участници от 32-рата Национална антарктическа експедиция се завърна у нас
Последната група с участници от 32-рата Национална антарктическа експедиция се завърна днес на летището в София. Експедицията премина успешно и бяха изпълнени около 16 проекта, като три-четири от тях са чуждестранни, каза за БТА Камен Недков - командир на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън по време на 32-рата ни експедиция.
В групата, която се завърна днес у нас, са заместник-директорът на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, командирът на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" по време на експедицията Камен Недков, водачът на лодка и полеви асистент Елка Василева, и строителите на лабораторния блок - Кирил Жечев, Николай Иванов, Тодор Тодоров, Валентин Александров и Дамян Морандов.
"Успяхме да завършим големия строителен проект, да затворим сградата и тя да е предпазена през зимата на Антарктида. Осъществихме и всички научни проекти, а лабораторията беше завършена като сграда отвън, за да може да бъде предпазена от зимните условия. Това е новият лабораторен блок и през следващите две години в него ще се изгражда инсталацията и ще се оборудва. Направихме и различни ремонти, изграждахме и водопровод. Сега вече базата ни е зазимена и нищо от апаратурата не работи", обясни Камен Недков.
Той съобщи, че се очаква българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" да се завърне на 3 април в пристанището във Варна. Тогава и окончателно експедицията ще приключи.
От Българския антарктически институт припомниха, че освен екипажа на военния научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК421), който беше неразделна част от експедицията, в нея участваха около 49 души, сред които един шотландски, един турски, двама португалски и двадесет и двама български учени, двама лекари и шестима журналисти.
Както писа БТА, сред основните успехи на тази експедиция, паралелно с реализирането на множество научни проекти, е завършването на строежа на новия модерен лабораторен блок на остров Ливингстън.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида, БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представи и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България - Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите "България - Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба и откри пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text