site.btaВ района на Амазонка са открити останки от изчезнал гигантски речен делфин
Международен екип от изследователи откри останки от гигантски сладководен делфин на възраст около 16 милиона години. Това е най-големият речен делфин, откриван някога, съобщиха от Университета в Цюрих, цитиран от ЮПИ.
Новооткритият вид е наречен Pebanista yacuruna на името на митично индианско племе, за които се смята, че някога е обитавало териториите край водите на Амазонка.
„След две десетилетия работа в Южна Америка открихме няколко гигантски вида останки в региона, но това е първият делфин от този вид“, каза Марсело Санчес-Виагра, директор на отдела по палеонтология в Университета в Цюрих.
Останките на делфина са открити в района на перуанска Амазонка. Според учените Pebanista yacuruna е бил дълъг между 10 и 11,5 метра и е имал дълга муцуна с ясно изразени зъби за улавяне и изяждане на плячка.
Pebanista yacuruna е част от групата на делфините Platanistoidea, съществувала преди между 24 и 16 милиона години. Вероятно е бил океански вид, който е навлязъл в района на Амазонка заради изобилието на хранителни източници.
„Перуанска Амазония е изглеждала много по-различно от това, което е днес. Тогава голяма част от Амазонската равнина е била покрита с огромна система от езера и блата. Простирала се е на територията на днешните Колумбия, Еквадор, Боливия, Перу и Бразилия“, каза водещият изследовател Алдо Бенитес-Паломино от катедрата по палеонтология на Университета в Цюрих.
Гигантските делфини са били многоброен вид преди около 10 милиона години. Съвременната река Амазонка започва да се отделя от обширната водна среда и лишава Pebanista yacuruna от техните местообитания и източници на храна.
Изследователите казват, че са очаквали да открият близки родственици на сегашните речни делфини от Амазонка, а Pebanista yacuruna са братовчеди на речните делфини, срещащи се в Южна Азия.
Намирането на вкаменелости в тропическите гори на Амазонка е възможно само по време на сухия сезон, когато нивото на реките е достатъчно ниско, за да разкрие скали, съдържащи вкаменелости, които могат да бъдат отнесени от покачващите се води и загубени завинаги.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text