site.btaБългарският ветеринарен съюз изрази позиция, че антимикробните препарати трябва да са под строг контрол на разпространение
Български ветеринарен съюз (БВС) участва в работна среща между представители на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Поводът за срещата беше законодателната инициатива на МЗХ да се напише изцяло нов Закон за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД).
На срещата представителите на БВС изразиха няколко принципни и важна за професията позиции. На първо място е борбата с антимикробната резистентност, свързана с правилото, че антимикробните препарати трябва да са под строг контрол на разпространение от ветеринарните лекари, като складовете на едро, подобно на тези в хуманната медицина, да нямат право да продават на краен клиент. Важна кауза за БВС е единението на професията, изразяващо се в това, че всички, които упражняват професията ветеринарен лекар трябва да членуват в съсловната организация. В тази връзка на срещата се прие идеята заедно с изработването на нов ЗВД, да се подготвят и промени в Закона за съсловната организация, които да я направят по-модерна и отговаряща на европейските тенденции. Разгледаха се различните възможности, които дават европейските регламенти на регистрираните ветеринарни лекари за делегиране на допълнителни официални дейности, които са вменени на компетентният орган – БАБХ. Целта е да се оптимизира дейността както на контролния орган, така и на ветеринарномедицинската дейност като цяло.
Следвайки опита на всички развити европейски страни за саморегулиране на ветеринарномедицинската професия, се разгледаха възможностите за съсловната организация да поеме регулацията на ветеринарномедицинската практика, чрез изготвяне на специални медицински протоколи, одобряване и първоначално регистриране на ветеринарномедицинските лечебни заведения – амбулатории, клиники и лаборатории и не на последно място засилване ролята на БВС в продължаващото обучение на ветеринарните лекари.
Обсъдени бяха и проблемите на ветеринарните лекари, работещи с домашни любимци, като беше акцентирано върху важността на задължителната регистрация на любимците, чрез поставяне на чип и въвеждане на данни в информационната система на БАБХ, която обаче задължително трябва да се обнови и да стане възможна за ползване на данни и от други институции, като общини и обществени организации. /ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text