site.btaПървата училищна лаборатория за иновации бе открита в Обединеното училище "Неофит Рилски" в село Дерманци
Първата училищна лаборатория за иновации по Националната програма "Иновации в действие" бе открита в Обединеното училище "Неофит Рилски" в село Дерманци, община Луковит. От 27 февруари до 1 март учители от десет иновативни училища работиха на темата "Образователна интеграция и гражданско образование", като приложиха елементи на визуални изкуства. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Домакините от село Дерманци са иновативни с програмата си по кинообразование. Участниците от Разград, Русе, Генерал Тошево, Николаево, Враца, Велинград, Кърджали, Нови Искър, Бохот и Силистра също прилагат разнообразни програми.
В лабораторията екипите показаха, че сътрудничеството между учителите насърчава сътрудничеството между децата, а гражданското образование може да се случва винаги и навсякъде, отвъд съдържателните граници на предметите и в съзвучие с интересите на учениците.
С помощта на експерти по кинообразование от Сдружението "Арте урбана колектив" и под научното ръководство на гл. ас. д-р Евелина Варджийска от Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", по време на лабораторията бе разработен и модел за иновативна кооперативна учебна дейност, при която се работи с визуални образи. Екипите ще продължат съвместната работа по подобряване и изготвяне на крайния продукт до края на учебните занятия.
По Националната програма "Иновации в действие" предстоят да бъдат открити още четири лаборатории в направленията: "Предприемачество и финансова грамотност"; "Екология и зелена енергия"; "Проектно базирано обучение и интегрирано знание"; "Позитивно образование и личностно развитие". В тях се обединяват екипи с разработени и внедрени иновации, външни експерти, специалисти от висшите училища, експерти от Регионалните управления на образованието (РУО) и МОН.
Създават се професионални учещи се тематични общности между иновативни училищата в страната, с натрупан опит, в които учителите от конкретна тематична област на знанието обединяват усилия и време за постигане на общи цели и генериране на нови идеи. Всяка лаборатория изготвя краен продукт под формата на ръководство, пътна карта, развита стратегия, методическо помагало, картотека на иновативни практики за иновативни подходи, методи, форми в съответното направление.
Както БТА писа през юли миналата година, училищни лаборатории за иновации ще бъдат създадени в пет училища в различни населени места в България. Това са 108-о Средно училище "Никола Беловеждов" в София, Основното училище "Петко Рачов Славейков" във Варна, Природо-математическата гимназия "Яне Сандански" в Гоце Делчев, Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора и Обединеното училище "Неофит Рилски" в село Дерманци, община Луковит. Всички те имат успешен опит в реализиране на иновации, съобщи тогава пресцентърът на МОН.
Всяка от петте лаборатории ще е с различно тематично направление - "Предприемачество и финансова грамотност", "Екология и зелена енергия", "Проектно базирано обучение и интегрирано знание", "Позитивно образование и личностно развитие" и "Образователна интеграция и гражданско образование". Ще бъдат привлечени учители и директори и от други училища, които ще имат възможност да се запознават с процесите на въвеждане на иновации и да обменят опит. По този начин успешните проекти на дадено училище ще могат да се мултиплицират в повече образователни институции.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text