site.btaРекторът на Университета за национално и световно стопанство даде интервю за един от най-влиятелните икономически вестници в Китай
Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), даде специално интервю пред главния кореспондент на в. “Economic Daily” за България Цай Чун. В него ректорът разказва за съвместните програми на УНСС с китайски университети, съобщиха от висшето училище.
В. “Economic Daily” е основан през 1983 г., като се счита за един от най-влиятелните икономически вестници в Китай с дневен тираж от 1,16 млн. екземпляра.
Проф. д-р Димитър Димитров казва в интервюто за в. “Economic Daily”, че през последните години университетът активно насърчава международното сътрудничество, а китайските университети са негови незаменими партньори.
УНСС отдавна поддържа тясно сътрудничество с много висши учебни заведения в Китай. Висшето училище си сътрудничи с Университета за международни изследвания в Тиендзин, с който стартира четиригодишна съвместна програма за обучение на бакалаври по икономика. Капацитетът за записване по този проект е 100 студенти, като някои от тях ще учат в България за една година. След като завършат обучението си, те ще получат сертификати за бакалавърска степен, издадени съответно от университетите в Китай и България. През есента на 2023 г. първата група китайски студенти вече получиха визи, уточняват от УНСС.
“Техният ентусиазъм за учене и предприемчив дух дълбоко впечатлиха българските учители“, казва проф. Димитров. Ректорът допълва, че за да се адаптира към изискванията за приемане на учебните постижения на китайските институции, УНСС е направил специални корекции в учебната програма и разпределението на преподавателите.
Според проф. Димитров задълбочаването на сътрудничеството с китайските университети е неизбежен избор. Нарастващата икономическа и технологична мощ на Китай вдъхновява желанието на българския народ да разбере китайското общество и култура. Китай е създал разнообразие от продукти с висока точност, обхващащи области като мобилни телефони, атомни електроцентрали и нови енергийни превозни средства.
По думите на ректора от завършването на международни поръчки, въвеждането на технологии, до непрекъснатото постигане на технологични пробиви, Китай успешно оформя своя собствена марка. Тази трансформация не е случайна. В този процес добрата образователна система и непрекъснатите инвестиции в научни изследвания са от решаващо значение. Успешният опит на Китай е ценна референция за други страни. Според проф. Димитров икономическото и социално развитие на България също трябва да премине през подобен процес. Затова се очаква китайски експерти и учени да предадат повече опит на България.
Като най-голямо, най-старо и най-авторитетно бизнес училище в България, УНСС е спечелил признание от всички сфери на живота за отличните си постижения в преподаването, научните изследвания и обучение. Съответните ведомства на българското правителство обявиха резултатите от подбор в края на януари, които показват, че сред всички висши училища в страната, УНСС е с най-високо качество на преподаване.
Проф. Димитров посочва пред репортера на в. “Economic Daily”, че УНСС е член на европейската академична мрежа ENGAGE.EU. Това е организация, която се състои от девет водещи бизнес училища от Норвегия, Нидерландия, Франция и други страни. Тя цели да разшири международните хоризонти на студентите и да подобри тяхната цялостна конкурентоспособност чрез споделяне на бази от знания, и съвместно провеждане на изследователски дейности.
Българският университет отбелязва положителен напредък в изграждането на голям център за данни, като ще се ангажира да изучава практически пътища за насърчаване на цифровизацията в българското земеделие и транспорт. В момента УНСС води преговори с други две китайски висши учебни заведения, като се надява през 2025 г. да започне ново сътрудничество и проекти за обмен.
Проф. Димитров обяснява, че университетът се ангажира да създаде нов модел на сътрудничество между Китай и България, и също така очаква с нетърпение повече китайски студенти да започнат обучението си в страната.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text