site.btaНа кораба “Св. св. Кирил и Методий” отдадоха почит към Васил Левски
На палубата на българския научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” в Атлантическия океан край бреговете на Аржентина се състоя тържествена церемония за отдаване на почит към Васил Левски по повод 151 години от обесването му на 19 февруари, съобщиха от Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“.
“Строили сме се да отдадем заслуженото за подвига на великия революционер Васил Левски”, каза пред строя на екипажа началникът на Висшето военноморско училище (ВВМУ) - Варна флотилен адмирал проф. д.в.н Боян Медникаров и даде думата за слово в памет на Апостола на свободата на командира на българския кораб капитан II ранг Николай Данаилов. В церемонията участва и капитан III ранг Лукас Акоста - офицер от аржентинските военноморски сили, който подпомага навигацията във водите край Аржентина и в Южния океан.
“Днес отбелязваме 151 години от обесването на Васил Левски. Далеч от България във водите на Атлантическия океан край бреговете на Аржентина на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” също свеждаме глава пред неговата памет", каза капитан II ранг Николай Данаилов.
"На борда на първия български кораб, който достигна вече два пъти до бреговете на Антарктида, си спомняме, че първата обиколка на Левски из българските земи започва на 11 декември 1868 г. след неговото плаване с параход в Черно море до Цариград. С тази обиколка той започва да изгражда революционна мрежа за въстание срещу властта на Османската империя с цел постигане на свободна и независима България, под чийто флаг днес ние плаваме “равни с другите европейски народи”, както казва Апостолът на българската свобода", припомни капитан II ранг Николай Данаилов. "Но във всеки момент трябва да помним и останалата част от тази негова мисъл - че това “зависи от нашите собствени задружни сили”. Сами се уверихме четирите пъти, които прекосихме пролива Дрейк, в правотата на Левски, че “против тях не може да противостои и най-силната стихия”. Стига само в работата си да бъдем “разсъдителни, постоянни, безстрашни и великодушни”, както казва Апостолът".
По време на церемонията корабът беше на път от Комодоро Ривадавия в провинция Чубут в аржентинската част на Патагония за друго пристанище на Аржентина - Мар дел Плата на връщане към България от българската база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън в Антарктида.
*****
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида, БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба и откри пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.
/ХТ
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text