site.btaИзложба показва истории за силата на хора, които оцеляват по време на война
В три пространства в София ще бъде показана груповата изложба We See Ukraine. Експозицията ще бъде изложена едновременно в „Топлоцентрала“, „Ко–оп“ и контейнер Vox Populi между 20 февруари и 7 март, съобщават организаторите.
От екипа допълват, че в изложбата оживяват истории за силата на хора, които оцеляват по време на война. „В седмицата, отбелязваща годишнината от началото на пълномащабната руска инвазия на Украйна, ще можете да я видите през очите на шестима художници – четирима украинци и двама от България и Хърватия, всеки от които е пречупил войната през себе си в търсене на отговора - по време на една война, която продължава без крайна дата, какво ти дава горивото да продължиш“, разказват още организаторите.
Официалното откриване ще бъде на 20 февруари в регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ с творбите на Олга Филончук „Невидимата градина“, Ирина Ворона „Език на свободата“ и Игор Грубич „Как да…“. Следва вернисаж в галерия „Ко-оп“ на 21 февруари, където зрителите ще могат да видят и да оставят своя отпечатък върху творбата на Дария Пугачова „През стената“. Самият пърформънс на Дария ще може да бъде видян само на 24-ти февруари и е посветен на годишнината от началото на войната. Също така на 24-ти февруари, в деня на годишнината от началото на войната, Анна Стоева, основен двигател на изложбата и една от авторките, ще проведе кураторски тур през трите локации на изложбата, разказват от екипа.
Те допълват, че шестимата художници, които участват в изложбата, са избрани с конкурс от над 170 кандидати. „Сред тях има и млади художници, и автори с творби показвани във водещи европейски музеи. Има украинци, отказващи да напуснат страната си – и такива, които не могат да го направят. Има бежанци - и хора, които ги посрещат в Европа. Има хора, загубили най-близките си по време на руската окупация в Украйна - и такива, на които това се е случило по време на войната в Югославия, и вече имат обезболяващия ефект на времето, позволяващ да се погледне назад 28 години по-късно“, отбелязват организаторите.
В експозицията могат да бъдат видени три черно-бели знамена на хърватския художник Игор Грубич, фотографският проект на Олга Филончук (Украйна/Германия) „Невидимата градина“, работа на документалната художничка Анна Стоева (България) по тема на българска почва, видео инсталацията на Михайло Барабаш (Лвив, Украйна) „Картофени диалози“ и видеото и артефактите от пърформънса на Дария Пугачова (Украйна/България) „През стената“, разказват от екипа.
/ВСР
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text