site.btaМожем да се похвалим с една успешно завършена втора полярна мисия на нашия военно-изследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", обяви проф. Христо Пимпирев
Можем да се похвалим с една успешно завършена втора полярна мисия на нашия военно-изследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", обяви проф. Христо Пимпирев.
След 40 дена мисия корабът „Св. св. Кирил и Методий“ се готви да вдига котва и да отплава към континента, обясни проф. Пимпирев. По думите му сред най-големите постижения е почти завършената научна лаборатория, за която са пренесени 80 тона материали.
Завършени са и 12-те научни проекта, които се изпълняват по Националната програма за полярни изследвания. Христо Пимпирев отчете и че учените са работили в доста тежки условия - неблагоприятно море и ледова обстановка.
Подпомогнахме и много чуждестранни експедиции, допълни проф. Пимпирев. На нашата база и в момента работи един турски учен. Работиха португалски учени, един учен от Великобритания, наши учени работиха в турска експедиция. Научно-изследователският ни кораб помогна изключително на испанската полярна програма, освен с превозването на материал за техните бази „Хуан Карлос Първи“ и „Дисепшън“, помогна и с откриването на полуостров Байес на полеви лагер, в който освен 10 испанци работят и двама български палеонтолози.
Имахме много изненади, които ще отличат тази експедиция от останалите – например оказването на помощ в беда на една ветроходна яхта на излизане в пролива Бигъл, намирането на останките на разбил се аржентински самолет преди 48 години на Бърнард пойнт от наша полева група, които сега ще бъдат предадени на аржентинските военноморски сили. Имаме изключителна благодарност от близките на загиналите 14 аржентинци.
С кораба се включихме изключително успешно в цялата международна програма за изучаване на континента.
Ние сме една уважавана полярна нация, каза още проф. Христо Пимпирев. Всички ни гледат с уважение и възхищение, защото много от тези нации са откривали континенти, ние не сме съществували като държава, а в момента им оказваме помощ и сме абсолютно равни с тях.
При отплаването на военно-изследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ кораб от о-в Ливингстън към протока Дрейк, командирът капитан втори ранг Николай Данаилов благодари на екипажа за всеотдайността и екипната работа.
*****
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида, БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба и откри пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.
/ЙД
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text