site.btaОбщина Казанлък ще управлява могилите Шушманец, Хелвеция и Грифони за още десет години
Министерският съвет удоволетвори искането на Община Казанлък за предоставяне безвъзмездно за управление три от тракийските могилни светилища в региона за още десет години. Това съобщават от пресцентъра на местната администрация.
Предмет на решението е имот, намиращ се в град Шипка, община Казанлък, представляващ застроен поземлен имот с площ над 46 хиляди квадратни метра, заедно с намиращите се в него недвижими културни ценности – тракийските могилни светилища Шушманец, Хелвеция и Грифоните, както и построената сграда с площ 100 квадратни метра, уточняват от Общината.
Дейностите, свързани с опазване на културните ценности и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности ще се извършват в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство от Историческия музей “Искра”.
И трите светилища са част от Казанлъшката долина, съхраняваща артефакти от тракийската цивилизация. Тя е наречена от археолога Георги Китов Долината на тракийските царе.
„През изминалия десетгодишен период на безвъзмездно управление Община Казанлък е демонстрирала и доказала експертизата си при ефективния маркетинг на културно-историческите обекти и особено внимателно отношение с цел тяхното опазване и съхраняване“, се казва в изложено на мотивите на местната администрация в искането до Министерския съвет за удължаването на срока за управление на тракийските могилни светилища.
През 2005 година Общината започна да изпълнява Програма за социализация на тракийските гробници и консервация на археологическите находки, чиято крайна цел е пълноценно представяне на цивилизацията на древните траки, допълват от общинския пресцентър.
Както БТА информира, през настоящата година край град Шипка предстои и откриването на комплекса "Светът на траките", чиято идея е да представлява "портал" към Долината на тракийските царе. Проектът “Светът на траките” се осъществява от Община Казанлък по програма “Региони в растеж” 2014 – 2020, а целта му е да се подобри достъпа до историческите артефакти в региона. Той включва възстановяване и опазване на паметник на културата Тракийска гробница и култов комплекс „Оструша” с категория „Национално“ значение за бъдещите поколения, изграждане на велоалея от град Крън до град Шипка, за да бъде осигурен и велосипеден достъп за посетители до тракийското културното наследство в Долината. Една от най-важните дейности в проекта е изграждането не едноименния туристически комплекс, който да бъде един портал към цялата долина, да обединява потенциала на всички тракийски гробници и да даде възможност те да бъдат видени от едно място. От Община Казанлък смятат, че създаването на този интегриран туристически продукт ще спомогне за развитието на конкурентоспособен и целогодишен туризъм в района.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text