site.btaДеца ще научат за „Игрите и играчките в древността“ в Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките
„Игрите и играчките в древността“ е заглавието на лекция-презентация, която ще се проведе на 3 февруари в Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (НАИМ-БАН), съобщават организаторите.
В рамките на занятието служителите на музея ще разкажат на посетителите какво представлява науката Археология. С какви играчки са си играели децата през Праисторията и Античността и с какви игри са се развличали малчуганите в Египет, Гърция, Рим. Екипът на НАИМ-БАН ще отговори на всички тези въпроси, показвайки интересни карти, снимки, предмети и предоставяйки възможността на малките музейни посетители да поиграят на игрите, с които човечеството се забавлява откакто свят светува.
Занятието ще е в три основни модула. „Първият модул стимулира богато опознавателно изживяване на децата и учениците посредством интеракция с оригинални артефакти, с техни реплики и възстановки. Специализираният разказ обяснява науката Археология и представя основните периоди в културно-историческото развитие на българските земи в древността: Праистория, Античност, Средновековие“, разказват от екипа на музея. По думите им, вторият модул включва адаптирани лекции за забавленията на хората в древността – музика, танц, театър, гладиаторски зрелища, детски играчки, ролеви и настолни игри. А третият прилага метода „учене чрез преживяване“, включвайки практически занятия по игра на йо-йо, ашици, дама и rota (разновидност на морския шах).
Занятието е подходящо за изследователи на възраст между 7 и 11 години. Необходимо е предварително записване, уточняват организаторите.
/ВСР
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text