site.btaОт МОН и от учители никога не е имало намерение за промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче", каза Янка Такева
От Министерството на образованието и науката (МОН), и от учители по български език и литература, които участват в работата за осъвременяване на учебните програми, никога не е имало намерение за промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов. Това каза за БТА Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители (СБУ) към КНСБ. Тя заяви, че този въпрос изобщо не стои на дневен ред и никога не е бил обсъждан.
"Не трябва да позволяваме такива информации да ни въздействат, защото те уронват престижа на нас, българите, като общество, и не трябва да има такова подиграване с патриарха на българската литература - Иван Вазов. Той е преведен на 36 езика в целия свят и неговите творби - стихотворения и романи, са във Вашингтонтската библиотека. Лично съм била там през 1998 г. по покана на тогавашния президент на Съединените американски щати Бил Клинтън. Тогава петима синдикалисти от Европа имахме среща през 1998 г. Била съм в тази библиотека и съм видяла творбите на Иван Вазов в нея", каза Янка Такева.
"Българският учител е изключително разтревожен и аз получавам много съобщения, в които учители призовават да не се подиграваме с българската идентичност и с българския род, със самочувствието ни като народ", обясни председателят на Синдиката на българските учители.
Категорично заявявам, като председател на СБУ, че няма намерение за промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов и това изобщо не стои на дневен ред. Запознах се с позицията на МОН по този повод и отново мога да заявя, че такъв въпрос не е бил поставян за обсъждане, каза Янка Такева.
Тя отбеляза, че стихотворението "Аз съм българче" на Иван Вазов се изучава още в първи клас и е на първата страница в буквара за първокласниците. Стихотворението се учи и от децата в детската градина, добави Такева.
На тържеството на паметника на Светите братя Кирил и Методий на 24 май ученици винаги рецитират стихотворението "Аз съм българче", защото то изразява нашата българска идентичност, каза председателят на Синдиката на българските учители при КНСБ.
Янка Такева отново подчерта, че учители по български език и литература се обръщат към нея и призовават да не се допуска промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов. Такива послания отправят учители от цялата страна - от Рибново, от София, Бургас или от Варна.
В никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов. Това се посочваше в категоричната публична позиция на Министерството на образованието и науката от 16 януари. От МОН поясниха вчера, че повод за нея са поредица от неверни внушения на политици, които през последните дни разпространяват фалшиви твърдения, свързани с творбата и изучаването й в българските училища.
Стихотворението "Аз съм българче" се изучава още в първи клас. В одобрената учебна програма на МОН, която е задължителна за всички училища в Република България, е записано, че учениците трябва да могат да рецитират творбата. Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл, тъй като в България от години има ученици с друго гражданство, които се обучават в българската образователна система. За тях важат същите правила и в този смисъл те трябва и се научават да рецитират "Аз съм българче" още в първи клас. Опитът показва, че това не представлява трудност за децата.
Само преди няколко месеца приключи прегледът на учебните програми, в това число в тези за първи клас. Нито в крайните текстове, нито в хода на обсъжданията, са били коментирани каквито и да е промени, свързани със стихотворението "Аз съм българче". Това е още едно доказателство, че подобни обсъждания не са водени по никакъв начин в никакъв момент в Министерството на образованието и науката.
МОН за пореден път призовава политиците да не спекулират с българското образование с политически мотиви - подобни дезинформации са не само вредни, но и опасни, се казваше в позицията на образователното министерство.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text