site.btaИндийската космическа станция „Адитя-L1“ започна да изучава слънчевия вятър
Индийската безпилотна космическа станция за слънчеви изследвания „Адитя-L1“ започна да изследва слънчевия вятър, съобщи „Индия тудей“.
Според Индийската организация за космически изследвания (ISRO), йонният спектрометър за слънчев вятър SWIS (Solar Wind Ion Spectrometer) е започнал да работи в станцията.
„Спектрометърът за йони на слънчевия вятър e вторият инструмент в полезния товар на станцията като част от системата на експеримента за частици на слънчевия вятър ASPEX (Aditya Solar Wind Particle Experiment), който вече работи“, посочи ISRO.
Според тази информация два инструмента участват в експеримента за изследване на слънчевия вятър: SWIS и STEPS (Suprathermal and High-Energy Particle Spectrometer). Според ISRO STEPS е започнал да функционира на 10 септември, а SWIS е активиран в събота.
Така и двата инструмента за изследване на слънчевия вятър вече работят нормално.
„Адитя-L1“ беше пусната на 2 септември т. г. Планира се през януари 2024 г. станцията да бъде изведена в околослънчева орбита в района на точката на Лагранж (точка L1) на системата Слънце-Земя на разстояние приблизително 1,5 милиона км от Земята. В този момент автоматичната станция ще бъде неподвижна спрямо Земята и Слънцето. Там никога няма слънчеви затъмнения и ще може свободно да се наблюдава звездата и да се записва нейното излъчване. Освен това устройството ще бъде разположено далеч от магнитното поле на Земята и така ще се избегнат смущения по време на измерванията.
Станцията е оборудвана със седем изследователски системи за изследване на различни параметри на Слънцето. Мисията на апарата е да изследва потока от частици, идващи от звездата (слънчев вятър), да измерва магнитното поле, да изучава слънчевата корона и динамиката на изхвърлянето на коронална маса, както и да изучава слънчевите фотосфера и хромосфера и да измерва колебанията в слънчевата радиация.
/БЗ/
news.modal.header
news.modal.text