site.btaНа българската база на остров Ливингстън ще работи турски геолог, а към турската експедиция ще се включи български физик
В Националния център за полярни изследвания към Софийския университет "Св. Климент Охридски" днес се състоя среща между проф. Христо Пимпирев - ръководител на 32-рата българска антарктическа експедиция, Драгомир Матеев - мениджър по логистиката, и Камен Недков - командир на антарктическата ни база, с мениджърите по логистика - кап. Йозгюн Октар и кап. Доач Байбарс, от Института за полярни изследвания на Турция. Това съобщиха от Българския антарктически институт (БАИ).
На срещата бяха обсъдени съвместните научни проекти и сътрудничеството в логистиката за предстоящата полярна кампания. На българската база ще работи турски геолог, а към турската експедиция ще се включи български физик.
"Турските колеги ще наемат самолет за превозване на участниците в експедицията от Пунта Аренас (Чили) до остров Кинг Джордж (Антарктика), на чийто полет ще бъдат превозени български антарктици. За изпълнение на полярната си програма те наемат и чилийски кораб за един месец", информират от БАИ.
В началото на февруари 2024 г. на борда на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" в залива на остров Кинг Джордж се предвижда среща на българския посланик в Аржентина Стоян Михайлов с посланика на Турция в Буенос Айрес, съобщават от Българския антарктически институт.
Както БТА писа на 16 ноември тази година, по време на 32-рата ни антарктическа експедиция българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" трябва да пренесе 80 тона материали за строежа на научноизследователската лаборатория на българската база на остров Ливингстън. "Аз имам визията и желанието това да бъде научноизследователска база, която ще се използва от учените и през 22-ри век", каза в интервю за БТА проф. Христо Пимпирев - ръководител на българските антарктически експедиции до Ледения континент, и председател на Българския антарктически институт (БАИ).
През 32-рата ни антарктическа експедиция ще се работи по десет научни проекта - много разнообразни, някои продължават от предишната експедиция, други - са нови. Това са изследвания в науките за Земята - в геологията и глациологията. В България нямаме ледници, но тъй като имаме база на Антарктида и там ледниците са основните геоморфоложки форми, ние ги проучваме, обясни тогава проф. Пимпирев.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text