site.btaПланът ни е да отворим българската антарктическа база на остров Ливингстън около 20 декември, каза за БТА командирът й Камен Недков
"Планът ни е да отворим българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън около 20 декември, с нашия научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", на който се предвижда три дни по-рано да сме се качили от Аржентина". Това каза в интервю за БТА Камен Недков - командир на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън през 32-рата българска антарктическа експедиция.
"Отварянето се състои в това първо логистиците да слезем на базата, да стартираме всички машини, и да започнем да разтоварваме багажа, който се намира на кораба. Той включва както храна, така и специализирана екипировка, уредите на учените, също и огромно количество строителни материали за изграждането на новата лабораторна база, на която миналата година успяхме да отлеем всички основи. Тази година задачата е да изградим цялата сграда - както стени, таван, така и прозорци, и врати. Сградата трябва да бъде затворена и да не бъде повлияна от метеорологичните условия, които са там през зимата", обясни Недков.
"С кораба ще пътуваме общо 22-ма човека, като изключвам екипажа на кораба, разбира се. В тези 22-ма човека сме логистици, учени и строители", уточни той.
По колко научни проекта ще работят българските учени през тази година на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън?
Имаме 11 проекта, като четири от тях са на чужди държави, а останалите седем - са наши, на български учени. Очакваме в идните седмици да постъпят още проекти, които да бъдат одобрени и да ги включим към предстоящия сезон", каза Камен Недков. На въпрос има ли проекти, по които ще работят заедно с испански антарктици, чиято база е в съседство с българската, той отговори, че "с испанците, по принцип, имаме тясна връзка, било то научна, било то логистична, и не е изключено и през тази година да имаме обща работа".
Попитан дали след построяването на новата лаборатория учените ни на място ще могат ли да правят научни изследвания, а не да донасят пробите в България, Недков обясни, че много от пробите, които се вземат на острова, имат нужда от първично обработване, което досега не е имало възможност да се прави на базата. С изграждането на новата лаборатория това ще може да се прави там. Разбира се, при пренасянето им в България ще има вторично обработване, но най-важната част, която е в началото - да бъдат правилно обработени и консервирани, ще имаме възможност да я направим там, уточни логистикът.
Колко време ще продължи цялата 32-рата българска антарктическа експедиция?
"Както казах, отваряме базата ни с нашия кораб, като времетраенето на експедицията се очаква да бъде около 90 дни, и съответно за тези 90 дни очакваме да свършим всички поставени задачи - както логистични, така и научни, разбира се", каза Камен Недков. "Корабът по план-график трябва да отплава по-рано, мисля, че в средата на февруари. Плаването до България е около 45 дни, при добри метеорологични условия, разбира се", отбеляза той.
"На кораба има закупена нова апаратура, която е тясно свързана с него, за да може да се извършва научна дейност. Предполагам, че капитатът ще може да даде повече информация за това. На базата ни освен лабораторният блок, който ще бъде изграждан, имаме задача да инсталираме нова пречиствателна станция за отпадните ни води, също имаме задача да изградим ново водоснабдяване, което ще се случи с любезната помощ на "Инстал инженеринг" и "Хилти". "Кауфланд" е основен наш спонсор, който ни предоставя храната за кораба и за базата, за което сме изключително благодарни", каза командирът на българската база на остров Ливингстън.
Попитан на колко групи българските учени ще пътуват до Антарктида, Камен Недков отговори, че основният превоз е нашият кораб, но има уговорки с други страни. Това са Испания, Бразилия и Турция, с техни самолети или кораби да имаме трансфери на учени и логистици - към нашата база, и от нашата база. Като цяло, имаме вече уговорени шест различни трансфера, които да се случат през сезона, уточни той.
Коя е най-важната логистична задача, свързана с 32-рата антарктическа експедиция?
"Както всяка година, така и тази, безопасността на хората е на първо място, винаги. Основна задача си остава, разбира се, строежът на лабораторния блок, като имаме отделен екип, който да се грижи за това. Друга наша основна задача е да стоварим всичко от кораба и след това да успеем да натоварим целия отпадък, който може да бъде рециклиран на кораба и да го върнем в България. Това го започнахме миналата година, тази година очакваме да го завършим на 100 процента и всичко излишно, което е на базата, да бъде докарано в България и да бъде рециклирано. Всичко гледаме да върнем, за да може да бъде рециклирано и оползотворено", обясни командирът на българската база "Св. Климент Охридски" на Антарктида.
Продължават ли да функционират българският параклис и пощенската ни станция на остров Ливигстън?
Параклисът функционира и всяка година го отваряме, имаме няколко събития в него. Пощенската ни станция тази година отново ще работи и очакваме засилен интерес от базата към България, но е възможно и обратното - от България да бъде изпращана кореспондеция към базата ни. В последните няколко години имаме интернет връзка в базата ни. Тя, разбира се, е ограничена като скорост, но е предостатъчна, за да можем както да се чуем и пишем с близките си, така и да може учените да извършват справки или да осъществяват комуникация, свързана с други техни колеги, за да бъдат много по-адекватни към конкретните проекти, които извършват, каза Камен Недков.
Той отбеляза, че друга основна задача е да се осигури логистичното обезпечаване на всеки един проект. Нуждите на всеки проект са строго индивидуални и се налага индивидуален подход и креативност за осъщестяването им. Има проекти, които се нуждаят от подпомагане във водата с лодки "Зодиак", други проекти изискват екип от логистици за придвижване и монтиране на апаратура по ледниците около базата, което се случва със зимни шейни и/или с туринг ски с колани. Други проекти изискват направата на отдалечени от базата ни палаткови лагери. Достигането на тези отдалечени точки понякога е възможно само с българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", а за поредна година зимната екипировка на антарктиците ни се осигурява от "Диел спорт".
Програмата ни е финансирана изцяло от Министерството на образованието и науката, както и от Националната пътна карта за научна инфраструктура, която е част от Европейската пътна карта за научна инфраструктура и по този начин българската полярна база на Антарктида е включена в Европейската научна инфраструктура за изследване на полярните региони, подчерта Камен Недков.
Той обясни, че след отплаването на българския кораб към родна земя, базата ще функционира още близо месец. Тя ще бъде затворена на 20 март, като членовете на експедицията ще бъдат превозени с испанския кораб "Хесперидес" до остров Кинг Джордж, където ще вземат полет за Пунта Аренас, Чили.
"За моментите, в които времето е лошо и няма да има възможност да се работи на открито, тази година членовете на експедицията ще могат да се възползват от голямата колекция от художествена и научна литература на базата, от богатия набор от филми и развлекателни програми, подготвени предварително в България. От тази година на базата ни има и тенис маса, предоставена ни от тенис клуб "Кидо". С масата са ни предоставени и нужното количество хилки и топчета", разказа Камен Недков.
Той очаква също за поредна година соларната фотоволтаична система да осигурява голяма част от нужната електроенергия за нормалното функциониране на българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антрактида Българската телеграфна агенция (БТА) публикува видеоинтервюта с български антарктици всеки вторник и четвъртък. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба, както и предвижда да открие такъв пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text