site.btaСедем медала спечелиха български лекоатлети на Олимпийските игри за ученици в Бразилия

Седем медала печелиха български лекоатлети на Олимпийските игри за ученици в Бразилия. Снимка: МОН

Седем медала - два златни, два сребърни и три бронзови, спечелиха български лекоатлети на Олимпийските игри за ученици (Гимназиада) в Рио де Жанейро, Бразилия. В състезанието за ученици до 15 години по 22 вида спорт участваха 45 държави с общо 2600 участници, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

С два златни медала е Лъчезар Вълчев от Националната професионална техническа гимназия (НПТГ) "Шандор Петьофи" в Разград, в дисциплините дълъг скок и троен скок, с треньор Красен Цонев.

С по два медала са Елеонора Бочева (сребърен на 800 метра и бронзов на 400 метра) и Николина Радева (бронзови медали на гюле и диск).

Сребърен медал завоюва Деница Узунова (троен скок).

И трите девойки са от Математическата гимназия (МГ) "Д-р Петър Берон" във Варна, а техни учители са Снежана Аначкова и Добромир Демирев.

По лека атлетика и в двете възрастови групи (до 15 и до 18 години) има класирани участници от България на 4, 5, 6, 7 и 8 място, което е изключително постижение.

Отборът по тенис на маса с треньор Даниела Христова е на шесто място в крайното отборно класиране.

България участва с два отбора в Гимназиадата на възраст до 15 години. В леката атлетика се представиха четири момичета от училища в Разградска област (ОУ "В. Левски", ППМГ "Акад. Н. Обрешков" - Разград и СУ "Христо Ботев" - Лозница). По тенис на маса ни представиха четири момичета от СУ "Св. св. Кирил и Методий“ в град Две могили, област Русе. В леката атлетика за 18-годишни се включи един юноша от НПТГ "Шандор Петьофи" в Разград и по петима юноши и девойки от МГ "Д-р Петър Берон" във Варна.