site.btaКнигата „Кварталът на писателите“ на Виктор Топалов бе представена в Свищов
Книгата „Кварталът на писателите“ на Виктор Топалов бе представена на творческа среща в Свищов. Тя се състоя в къща-музей „Алеко Константинов“ като част от „Алекови дни 2025“, посветени на 162 години от рождението на Щастливеца.
Книгата представя 50 обекта, свързани с българската литература от периода между Освобождението и края на Втората световна война. В нея авторът събира спомените за живота на едни от най-известните български творци. „Кварталът на писателите“ е заключен между улиците „Граф Игнатиев“ и „Алабин“ и булевардите „Христо Ботев“ и „Патриарх Евтимий“. В него са разположени множество обекти, дали облика на българската литература в периода между Освобождението и Втората световна война.
Уредникът в музея Анатолия Тодорова представи автора пред публиката. Виктор Топалов показа филм за живота на Алеко Константинов в София, където пристига през 1885 г. Той говори за приятелството на Алеко с Пенчо Славейков, Петко Каравелов, проф. д-р Иван Шишманов и Кирил Христов, както и за създаването на групата Весела България и дружество Славянска беседа, от които Алеко е бил част.
По думите му, Алеко става собственик на сграда в София, която е била построена за дом на първия директор на Народния музей Вацлав Добруски, но след това я продава. Домът на Алеко Константинов е бил на ул. „Неофит Рилски“, на ул. „Ангел Кънчев“ е бил домът на Цветан Радославов, а Иван Шишманов е живял на ул. „Хан Аспарух“, които са в един квартал в София, посочи авторът
Топалов допълни още, че преди да бъдат част от музея в Свищов, сърцето и дрехите на Щастливеца са се намирали в София в дома на д-р Кръстев, който е служил и като редакция на сп. „Мисъл“.
Моята голяма цел е кварталът на писателите да стане популярен, защото писателите, които са живели и работили в София в онези години, не са известни само там, каза авторът.
Виктор Топалов е писател и краевед. Роден е в София, завършил е право в Софийски университет. Преди пет години създава дигиталната платформа „Бохемска София“, която популяризира културно-историческото наследство на София от края на XIX в. и първата половина на XX в. Той е автор на книгите „Кварталът на писателите. Пътеводител от „Бохемска София“ (2024) и „Бохемска София: Духът на стария град“ (2022), както и съавтор и съставител на „Бохемска София: Истории от жълтите павета“ (2021).
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text