site.btaВарненската обсерватория обяви ученически конкурс по случай 125-годишнината от рождението на Фриц Цвики


Ученически конкурс по случай 125-годишнината от рождението на швейцарския астроном и физик Фриц Цвики обяви Народната астрономическа обсерватория с планетариум във Варна, съобщи за БТА директорът на институцията Свежина Димитрова. Съорганизатори на надпреварата са Общината и Регионалното управление на образованието в крайморския град.
Конкурсът е в две възрастови групи – 7-8 и 9-12 клас. Крайният срок за регистрация за участие е 12 май чрез попълване на електронна заявка. До участие в конкурса няма да се допускат работи без попълнен предварително формуляр или с непълни данни за автора, обясни Димитрова. Крайният срок за предаване на конкурсните работи e 1 юни, а награждаването на победителите ще бъде на 14 юни, в рамките на годишната конференция на Съюза на астрономите в България, чийто домакин ще бъде Варна.
В конкурса могат да участват рисунки, постери или филмчета до 4 минути, допълни Димитрова. Учениците могат да представят взривове на свръхнови, странните неутронни звезди, тъмната материя и съвременните хипотези за нея. Тези, които изберат да направят филмче, могат да представят и интересни моменти от живота и постиженията на швейцарския физик.
Фриц Цвики е роден във Варна. През по-голямата част от живота си работи в САЩ. През 1934 г. той и германският астроном Валтер Бааде поставят началото на използването на нов вид телескопи – т. нар. Шмид-телескопи, които са с голямо зрително поле. През същата година двамата изказват хипотезата за съществуването на грандиозни взривове на звезди, достигнали до финалния етап на своята еволюция. Тези експлодиращи звезди били наречени свръхнови – термин, въведен от Цвики и Бааде. За 50 години роденият у нас учен е открил 120 свръхнови.
През 1933 г. Цвики наблюдава куп от галактики в съзвездието Косите на Вероника. В резултат изказва предположението за някакъв непознат вид „тъмна материя“, както той я нарича. Тя е обект на активни изследвания и до наши дни.
Фриц Цвики разработва и някои от най-ранните ракетни двигатели, включително и устройства, използвани за изстрелване на тежкотоварни самолети от къси писти.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text