site.btaКнигата “Минимум човещина” разказва за кюстендилската акция за спасяването на българските евреи


Книгата „Минимум човещина. Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи“ беше представена днес в изложбената зала на Държавна агенция “Архиви”.
Един от рецензентите на изданието проф. Веселин Янчев отбеляза, че по един неподражаем и великолепен начин авторът доц. д-р Ангел Джонев съчетава в работа си два подхода - регионален и общонационален. По думите на Янчев новата монография на Джонев засяга обаче не само общонационален, но и общоевропейски и общочовешки проблем. Янчев смята, че тази книга е навременна, изненадваща и много обективна. Този труд е най-почтеният начин да се отбележи 80-годишнината от спасяването на българските евреи, посочи проф. Янчев. Той добави, че изданието е изградено и върху непознати, нови за науката документи. Янчев акцентира и върху силата на заглавието на книгата “Минимум човещина”.
Както БТА писа, книгата е придружена с илюстрации и голяма група документи, част от които се публикуват за първи път. В тях се доказват Кюстендилската акция, участието на кюстендилците в нея, развитието на въпроса и съдбата на петимата кюстендилци - Димитър Пешев, Петър Михалев, Асен Сучмезов, Владимир Куртев и Иван Момчилов. Модератор на представянето днес беше директорът на Регионалния исторически музей в Кюстендил Валентин Дебочички, а сред присъстващите имаше много историци, архивисти, археолози, общественици и дори представители на семействата на някои от кюстендилците, участвали в спасителната акция преди 80 години.
Авторът на книгата доц. Ангел Джонев отбеляза, че има все още какво да се каже по темата за спасяването на българските евреи. “Навлизането ми в този въпрос не е нито от вчера, нито от днес. Той беше буквално поставен пред мен преди повече от 20 години в зората на творческите ми интереси като служебно задължение”, разказа той. Джонев обясни, че тогава, във връзка с 60-годишнината от спасяването на българските евреи, в Кюстендил е започнала мащабна акция за създаване на къща-музей, наречена на името на Димитър Пешев. И ние колегите от РИМ-Кюстендил трябваше да се справим с тази задача, допълни той. Джонев разказа за събирането на документите и артефактите, необходими както за експозицията, така и за книгата.
Изданието е включено в Националната програма за отбелязване на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.
Българската телеграфна агенция (БТА) в партньорство с Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф" си поставя задачата с поредица от материали да припомни събитията от миналото и участниците в тях, и да представи значението на спасението и спасителите. България е спасила близо 50 хиляди живота. Според официалните данни на интернет страницата на Изследователския център на Световния център за възпоменание на Холокоста Яд Вашем, в таблицата срещу името на България е записано, че в страната е имало 50 хиляди евреи преди Втората световна война и нула жертви. Единствената държава в таблицата със записани нула жертви е България.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text