site.bta Художник и фотограф се вдъхновяват след посещение в къщата на Борис Христов


Изложбата „Срещи" на Петър Китанов - фотография, и Илона Захариева - живопис, ще бъде открита на 22 март, съобщават от къщата-музей „Борис Христов“, домакин на събитието.
По думите им изложбата съчетава фотографията и рисунката, и това е една от многото срещи, представени в експозицията. „Творбите, създадени в изминалите години, сега биват извадени от личните архиви на артистите, за да създадат нов прочит и различна гледна точка за срещата. Хора, пейзажи, градове таят в себе си интимните моменти на рандеву. Петър Китанов с обектива си успява да улови красотата в заобикалящите ни моменти - спокойствието, очакването, тишината, радостта - на хората и местата около нас. А в контраст с това Илона Захариева изобразява интимността, усещането на присъствието на приятел или любим човек. В това преплитане на чувства, усещания и очаквания ключова остава срещата. Среща с природата, с приятел, със себе си", разказват от музея.
По думите им вдъхновението за изложбата дошло след първото посещение на Петър Китанов и Илона Захариева в дома на големия оперен певец.
„В къщите се вграждат спомени, сенки, срещи и мигове от живота на техните обитатели. Това, което ни докосна при посещението на музея „Борис Христов", беше разказът за срещата между Пенка Касабова и Борис Христов. Среща, затрогваща и съдбоносна, предопределила живота и пътя на великия бас. Всеки път е белязан със среща, а всяка среща е подарък и носи послание свише. Така, измежду ключовите думи - къща, музика, мигове, минало се открои думата - среща. И като прибавим знака „хаштаг/диез“, снимките в дигиталния архив започват да се открояват: Снимки на срещи и места на срещи, срещи - възможни и невъзможни, срещи – мечтани, незабравими, срещи - съдбовни, случайни и мними, срещи - болезнени и фатални, срещи - виртуални и реални, срещи от вчера, срещи за утре. Усещането за среща се допълва и от няколко рисунки и живопис на Илона Захариева, което прави проекта своеобразно продължение на нашите нестандартни срещи в пространството на творческия експеримент", казва Петър Китанов.
Илона Захариева е родена в Кюстендил. Завършва резба в Националната художествена академия през 1977 г. Работи в историческия музей, в Кюстендил, като уредник и директор в галерията „Владимир Димитров - Майстора". Член е на СБХ от 1988 г. Твори в областта на резбата, живописта и графиката. Има осем самостоятелни изложби в Кюстендил, София, Хасково и Ландщул, Германия. Участва в национални и международни изложби и пленери в България, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Германия. Автор е на четири декоративно-монументални обекта с дърворезба в ритуални зали в Кюстендил, Бобов дол и Рилския манастир.
Петър Китанов е роден в Кюстендил. Завършва техникум по електротехника в Радомир през 1979 г. и Школа за екранни изкуства и фотография в Пловдив (1982). Работи като фотограф и видеооператор в Кюстендил. Има 12 самостоятелни изложби - художествена и експериментална фотография, и видео арт.
/ДД
/РБ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text