site.btaВ Габрово бе представена кампанията „ЗАвръщането“


Инициативата „ЗАвръщането“, представена в Габрово, е по инициатива на областния управител Кристина Сидорова и заместник-областния управител Андрей Николов. Това е социален проект, чиято цел е да противодейства на един от най-големите проблеми в Габровска област – обезлюдяването вследствие на демографската криза и отрицателния механичен прираст, казаха по време на събитието.
„Не си бил никъде, докато не си се прибрал вкъщи. Мисията за завръщането в нашата област ни събира тук. Най-голямото богатството на една държава, област и град са хората, които живеят в тях. Те са миналото, бъдещето и настоящето. Без тях всичко ще остане просто пустеещи късове земя“ - с тези думи откри събитието Диана Колева, експерт връзки с обществеността в Областна администрация – Габрово.
В рамките на кампанията ще се осъществят поредица от дейности, които да ангажират широката общественост и институциите. Началото й бе поставено в края на 2022 г. с ученически конкурс за текст и рисунка под същото мото „ЗАвръщането“. На дома и завръщането 18 ученици посветиха своите творби, като показаха през своя поглед красотата на габровска област. На събитието участниците получиха грамоти и предметни награди.
„Заедно сме за да покажем, че завръщането има смисъл. Че не можеш да имаш корени там, където всъщност никога не си имал и че най-добре се чувстваш у дома. Идеята на тази кампания е да кажем на нашите далечни приятели, че област Габрово е прекрасно място за живот, за сбъдване на мечти, където си заслужава да се върнеш. За това ще разкажат нашите гости, както и за трудностите, които са срещнали при преместването си. Глобалната идея е заедно с институциите да направим така, че когато си решил да се завърнеш, да може по лесен и достъпен начин да се справиш с трудностите“, каза областният управител на Габрово Кристина Сидорова.
Три жени представиха своите истории пред гостите на събитието, избрали през последните години област Габрово за свой дом.
„В област Габрово, Трявна, съм почти година и повече от 10 г. живяхме в чужбина - Чехия и Дания. Преместихме се в България, заради вътрешна потребност да изберем завръщането си тук, не защото имаме корени тук, а защото Трявна е прекрасно място с културен живот на едно прекрасно китно градче, в което да заживеем със семейството ми и сме щастливи от избора си. Благодарение на дистанционния начин на работа имахме възможността да заживеем в малко населено място и не сме срещали големи трудности. Всички, които се колебаят да се завърнат, може би тайно за взели това решение, но ние просто дълго не смеехме да си го признаем. Ако човек вътрешно е готов, то той ще го направи. Хората дошли в България имат всички шансове да се реализират и да постигнат това, което искат“, сподели Боряна Димитрова.
„Имам привилегията да работя дистанционно. Родом съм от Плевен, но с корени тук в района. След 15 години в София и работа в най-големите корпоративни компании там, настъпи важен обрат за мен. Всичко се преобърна и заминах за САЩ. Започнах отначало във всякакъв смисъл, но в контакта ми с приятели осъзнах, че не мога да съм далеч от тях и реших да се завърна в България. София, целият е пълен с бетон и сгради, което ме накара да осмисля живота си и късметът ме срещна с мъжа ми. Той е от Плачковци и по негово предложение се преместихме в Трявна. Дистанционният начин на работа улесни решението за нас да заживеем на по-спокойно място като този град. Идеята детето ни да излиза навън на въздух, през прозореца вече да виждаме природа и да сме с роднините и бабите съседки, бяха от причините, които ни привлякоха да живеем там. Смятам, че бъдещето на България зависи от сплотяването на хората, ангажирането към съседите и дори проблемите им, защото това са неща, които ми харесват“, разказа Мария Кръстева.
„Срещнах съпруга ми в автобуса за Испания, където живяхме три години и се завърнахме в София, защото той е софиянец. През нашите 12 г. там почти всеки уикенд бягахме някъде. Прекарвахме ваканции в Габрово и заради предишни желания да се завърна, убедих един „шоп“ да дойде в този регион. Съпругът ми също работи онлайн, дистанционно. Като семейство с три деца решихме да си купим къща на село. Село Сенник е мястото в севлиевска община и габровска област, където се установихме. Започнах да се занимавам с градинарство, намерих си работа в специалността, защото се търси тук и така изглежда нашето пътешествие. Алергичните проблеми на сина ми бяха една от причините да се преместим в район с по-чист въздух и спокойствието, далеч от задръствания. А социалният ни живот със сигурност не е станал по-ограничен. В никакъв случай не съжалявам за избора си, защото, връщайки се, осъзнаваме, че все повече се засилва нашата увереност, че сме взели правилното решение“, сподели Искра Хотнишка, също завърнала се в България.
Петко Койчев, директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ Габрово, също не е от Габрово, вече е закупил имот в село Съботковци. Той прочете стихотворението „Завръщане“ от Атанас Смирнов.
„От първи февруари съм габровец, закупих имот, не в града, но вече имам пълната свобода, която можеш да имаш имаш на село и затова вече съм съботковчанин. От 12 години съм в Габрово, по месторождение съм пловдивчанин. Нещото, което ме накара да напусна Пловдив е невероятната природа на габровско. Първоначално дойдох заради работата, след това природата, чистия въздух, хората и общността, която заварих тук и ме накараха да остана тук завинаги, ако животът позволи“, каза още Койчев.
През 2023 г. Областна администрация – Габрово има намерение да продължи с дейностите по инициативата. Обмислят се срещи с хора, избрали да създадат своя дом и да работят в Габрово, с институции, помагащи на гражданите при преместване в областта. Също така се предвижда да бъде изготвен сборник с полезна информация, която да бъде в помощ на хората решили да се преместят да живеят в областта.
/ХК/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text