site.btaВреме е за промени в Закона за училищното образование, казва председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пред "Аз-буки"


"За да поддържаме договореността средното учителско възнаграждение да бъде 125% от средната брутна работна заплата, с новия бюджет за 2023 г. заплащането в сферата на образованието трябва да нарасне със 140 на сто над средното за страната." Това заявява в интервю за в. "Аз-буки" - МОН председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) д.ик.н. Янка Такева. "И ще се обоснова - през декември 2022 г. се увеличиха работните заплати в икономическия и в бюджетния сектор, но не и учителските възнаграждения. Средната брутна работна заплата за страната се повиши и в образованието на този етап не можем да достигнем заплати от 125% спрямо нея. Затова Синдикатът на българските учители подготвя протест в края на февруари или началото на март", добавя тя.
Такева отбелязва, че разчетите на СБУ са изпратени до МОН и Министерството на финансите. По думите й, за да се поддържа стандартът в образованието, достигнат през 2021 - 2022 г., в новия бюджет за 2023 г. средствата в сектор средно образование трябва да бъдат увеличени с 1,250 млрд. лв. спрямо предходния.
Според Янка Такева е време за преглед и промени в Закона за предучилищното и училищното образование, ако искаме да имаме по-добре работеща образователна система, която дава по-качествено образование.
Една от първите стъпки по думите й е промяна в Наредбата за приобщаващото образование, за да се постигне успеваемост от гледна точка на голямата политика за приобщаването на децата с различни специални образователни потребности. Включително и относно работата с даровитите деца.
"Друго изключително важно нещо е подобряване организацията на работата в училищата. Дисциплината и комуникацията между административни ръководства, учители и родители трябва да бъдат на съвсем друго ниво. Смятам за важно да има договор между училището и родителя, когато той записва детето си, че трябва да се спазват абсолютно всички правила и норми на поведение и правилниците в образователните институции", казва Такева.
По думите й важен акцент са и политиките, които трябва да се развият за повишаване на качеството на учебно-възпитателния процес в образователните институции. "Изследванията на Синдиката показват, че нашата образователна система е добра. Нашите деца и ученици получават много добра и широка общообразователна подготовка. Но това са мотивираните ни ученици. А образователната ни система е много шарена и имаме всякакви деца - мотивирани, не много мотивирани и изобщо немотивирани поради най-различни социални и културни фактори. И тук трябва да направим така, че и немотивираните ученици да покриват някакъв образователен минимум", казва председателят на СБУ.
Според Янка Такева промяната в учебните програми е правилен ход, СБУ отдавна настоява учебното съдържание да бъде много добре съобразено с възрастовите особености на децата. "Има 18 000 изпратени предложения от педагогическата колегия. Голямата комисия в МОН трябва да ги подреди добре. Дълбоко съм убедена, че актуализацията им трябва да бъде внесена в Парламентарната комисия по образованието и науката, за да се огледат предложенията още един път. И при наличието на воля у ръководните екипи на МОН би трябвало промените да станат факт от учебната 2023/2024 г.", казва Такева. И добавя, че промяната в учебните програми не означава веднага да бъдат пренаписани всички учебници.
Тя подкрепя и промяна в началото на учебната година, за да може всеки учител от I до XII клас по всяка дисциплина да има толкова хорариум часове, че да се вмести в учебната програма. А не да се бърза, и дори да не остава време за преподаване на част от учебния материал.
Относно квалификацията на педагозите Янка Такева заявява, че с нея могат да се справят единствено висшите училища, които подготвят педагогически специалисти, и хората, които се занимават професионално с образование, като социалните партньори, Центъра за квалификация на учителите и директорите към МОН.
Председателят на СБУ казва още, че една от необходимите иновации е променяна на методологията за ограмотяването в I - IV клас. "Защото тя е сгрешена. Затова има деца, които не могат да се научат да четат до III клас. В основата стои разработената методология за всяка учебна дисциплина. И от нея зависи и списването на учебниците, и методи на преподаване, и подходи, и средства, и всичко. В по-горните класове иновация е как да се промени така изучаването на българския език, че да се справим с най-големия проблем - правописа и правоговора", казва още Такева.
"В момента наблюдаваме ръст на студентите в педагогическите специалности. За това допринесе и промяната в Закона за висшето образование, с която държавата пое таксите за обучение на студентите в педагогическите специалности. Освен това нарастващите учителски заплати, стабилността и сигурността на работните места в образователната система също привличат много студенти. Но струва ми се, че цедката при завършването трябва да бъде много ситна", отбелязва още тя.
Председателят на СБУ коментира и идеята детските ясли да влязат в системата на предучилищното образование, която предизвика разгорещени дебати в Парламентарната комисия по образованието и науката. "Подкрепям тази идея. Ранното детско развитие е един от големите приоритети на обществата не само в Европа, а и в света. И тази политика трябва да се реализира у нас", смята тя. Според нея е добре, че предложението е оттеглено, тъй като е необходимо време министерствата на здравеопазването и на образованието и науката, и партньорите в този процес да се договорят по пътя на диалога и социалното партниране. "В момента се протестира от медицинските сестри, които са директори на яслите към Министерството на здравеопазването, че няма да бъдат такива. Познавам колегите от яслите в София, те са изключително добри специалисти. И никой няма да ги маха. Никой няма да остави в образованието тези малки деца без медицински надзор", отбелязва Такева. И добавя, че решение трябва да намери и сегашното разминаване във финансирането на различни ясли. "Защото например детските ясли към Здравното министерство получават един път и половина по-голям стандарт, отколкото тези към детски градини, подчинени на общините", казва още председателят на СБУ.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text