site.btaНовият брой на вестник "Аз-буки" разказва за Българското неделно училище „Кирил и Методий“ в Париж


Новият брой на в. "Аз-буки" разказва за Българското неделно училище „Кирил и Методий“ (БНУ) в Париж, началото на което е поставено от ентусиазирани родители, които държат малчуганите им да научат родния си език, съобщиха от екипа на изданието.
Една от тези майки е Камелия Конакчиева-Трибулен – сега училищен ръководител на училището. На среща в Българския културен институт във френската столица случайно попада и учителката по български език и литература Румяна Шибилева-Ронжие, която иска да им помогне със своя двугодишен опит от преподаване на български в руското училище в Стари Оскол. Така те създават асоциация „Български език – език европейски“, а месец по-късно – и училището към нея. Първоначално то се настанява в малък апартамент на българското посолство в Париж със съдействието на тогавашния ни посланик във Франция Ирина Бокова.
„В този апартамент бяхме 4 години. Започнахме две учителки само с 24 ученици. Много ни помогна в началото неугасващият ентусиазъм на техните родители, които и досега работят за училището – разказва Румяна Шибилева-Ронжие пред в. "Аз-буки". – Родителите ни съдействаха за намирането на друго място за училището, което се разрасна. През годините сменихме доста локации – помещавахме се предимно в сградите на частни католически училища, тъй като обществените училища във Франция трудно предоставят помещенията си.“
От три години БНУ „Кирил и Методий“ се помещава в сградата на голямо френско частно училище в центъра на Париж, близо до сената и до Люксембургската градина. Там са осигурени чудесни условия и за обучението, и за извънкласни занимания и игри. Разполагат с 3 етажа с по 4 стаи, както и със салон и голям училищен двор. „В него всички можем да се събираме на едно място, защото присъствено в Париж се обучават 190 деца – разказва Камелия Конакчиева-Трибулен. – От тях 60 са в детска градина, сутрин имаме още 100 ученици от I до VII клас, а след обяд идват 30 гимназисти.“
Шестнадесет години след създаването на училището в Париж, асоциация „Български език – език европейски“ обучава в него 350 деца и ученици в присъствена и в дистанционна форма – от 3-годишните в детската градина до XII клас.
Как протича обучението им е представено в новия брой на изданието.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text