site.btaВ изтънелия ни духовен живот е необходима побеждаващата сила на книгата, каза Илияна Йотова


„Няма по-хубав подарък за Коледа от това изложение и от Софийския международен панаир на книгата, защото в изтънелия ни духовен живот точно побеждаващата сила на книгата ни е необходима, за да търсим не само утеха. Да търсим вяра, да търсим надежда, да търсим онези послания, които ни правят хора, човеци и които ни казват, че преди всичко трябва да бъдем добри“. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на откриването на Софийския международен панаир на книгата в Националния дворец на културата (НДК).
Това е 49-о издание на форума, а заедно с него бе даден старт на Софийския международен литературен фестивал и на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи.
Освен Йотова на събитието присъстваха служебният министър на културата проф. Велислав Минеков, заместник-министърът на културата доц. Пламен Славов, областният управител на София област Митко Михайлов, директорът на дирекция „Култура“ на Столична община Биляна Генова, Екатерина Доцева от Съвета на директорите в НДК, Захари Карабашлиев, Здравка Евтимова и др.
„Днес е голям християнски празник – Никулден. В православната традиция свети Никола означава побеждаващ. Има нещо много символично, че в тази гостоприемна сграда на четири етажа ще грейнат коледните светлини на над 150 издателства, на много щандове, пълни с книги“, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова.
По думите й магията, наречена книга, отвежда читателите в непознати светове, а панаирът е празник и заради срещите между авторите, които предстоят до 11 декември. Вицепрезидентът изрази надежда, че данъкът върху добавената стойност (ДДС) върху книгите ще бъде намален. „Ние имаме нужда най-вече от духовна храна“, коментира Йотова. Тя допълни, че се надява да бъде направена и националната програма за книгата. „За да не попадаме в тези ужасяващи класации – 47 процента от младите хора, от децата в България, да четат, но да не могат да разбират онова, което четат. Това е нашият дълг към тях и ние трябва да го изпълним“, каза още Илияна Йотова.
„Щастлив съм, че това мащабно събитие на четящите хора в навечерието на светлите празници, осъществяващо се с подкрепата на Министерство на културата, се утвърди като притегателно място за срещи между български и световни автори, създавайки пространство за диалог и за среща на културите на различни държави“, коментира министърът на културата проф. Минеков. По думите му няма по-подходящ подарък от книгата за предстоящите празници. Той благодари на асоциация „Българска книга“, на издателите и авторите, които ще се срещнат на живо със своите читатели в рамките на форума.
Програмата на Софийския международен литературен фестивал припомни проф. Амелия Личева, която е и сред неговите директори. „Ще има две дискусии, на които специално искам да акцентирам. Едната е „Форми на подмяната“, а другата е за намесите или ненамесите на изкуствения интелект в превода“, каза тя.
Сред гостите на десетото издание на фестивала са Йенджей Моравецки, Георги Тенев, Доменико Дара, Рута Сепетис, Илиас Фрагакис, Венсан Енгел, Дейвид Дамрош, Йордан Ефтимов, Софи Дол, Пия Лейно, Ирис Волф, Аня Мýгерли, Бека Адамашвили, Ива Пезуашвили и др.
В рамките на събитието към публиката се обърна и писателката Здравка Евтимова. „Една кална локва се обърнала към океана и казала „Какво ми се надуваш? И аз съм вода, и ти си вода“. Но тази кална локва е незнанието. Тази кална локва е недоимък на умения, а океанът – макар и замърсен понякога от човешката алчност – е възможност да открием нови територии. Океанът е духът, океанът е знанието“, каза тя.
Софийският международен панаир на книгата, Софийският международен литературен фестивал и Софийският международен фестивал за деца и младежи ще продължат до 11 декември.
/ТС/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text