site.btaЩе създадем факултет по ветеринарна медицина, който да е сред водещите в Югоизточна Европа, каза ректорът на Медицински университет в Плевен


Ще създадем богата база за обучение и ще направим така, че този млад факултет да влезе в темпото на другите ни факултети и да е един сред водещите по ветеринарна медицина не само в страната, но и в Югоизточна Европа. Това каза пред БТА проф. д-р Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет (МУ) в Плевен в отговор на въпрос за напредъка по реализацията на проекта за изграждане факултет по ветеринарна медицина към висшето училище.
Проф. д-р Димитров обясни, че се изгражда стратегията и дори вече се работи за привличане на преподаватели. "Изчакваме Община Плевен за придобиване на поземлен имот на територията на града. Тази година на 9 март Министерски съвет гласува решение, с което ме упълномощи в качеството на ректор да придобия от името на държавата този имот срещу заплащане", припомни ректорът. Той добави, че се очаква и решение на Община Пордим, която безвъзмездно ще предостави сградата на бившото селскостопанско училище "Д-р Едуард Хаскел" заедно с поземлен имот към него.
"На базата на тези два имота ние ще трябва да изградим проект за клиники за малки, дребни и едри животни, за лечение в птицевъдството, за риби и водни култури", добави ректорът. Според него през 2024 г. е възможно да бъдат приети на обучение и първите студенти по ветеринарна медицина в Плевен.
Както БТА писа, преди около десетина дни делегация на МУ - Плевен, водена от проф. д-р Димитров, посети Университета по ветеринарна медицина Vetmeduni във Виена, Австрия с цел да проучи опита там в изграждането и функционирането на такова звено.
Идеята за разкриване на факултет по ветеринарна медицина бе обявена през ноември миналата година. Към днешна дата плевенският университет обучава студенти в четири факултета - "Медицина", "Фармация", "Здравни грижи" и "Обществено здраве", както и в Медицинския колеж.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text