site.btaФестивалът на занаятите и изкуствата в Добрич събра над 40 майстори от Североизточна България


Първото издание на Фестивала на занаятите и изкуствата събра в архитектурно-етноградски комплекс „Стария Добрич“ над 40 майстори от областта и от съседните Варна, Шумен и Търговище. Представени бяха богата палитра от занаяти като тъкачество, сарачество, седларство, свещолеене, грънчарство, художествена керамика, книговезане, стъклопис, иконопис и много други.
Събитието откри кметът на Добрич Йордан Йорданов. Фестивалът на занаятите ни връща към нашия бит и култура и към традициите, някои от които сме позабравили, каза той. Според градоначалника такъв тип фестивали имат нужда от „стабилно законодателство, което да не се влияе от никакви политически бури“, а не да бъдат използвани за политически ПР, както се случва понякога.
„Занаятите на нашите баби и дядовци не трябва да се докосват с никаква политика. Ние, политиците, сме от ден до пладне, но тези неща остават истински за поколенията, защото показват какви българи сме – какво сме имали, какво имаме и какво ще имаме“, допълни Йорданов и пое ангажимент Община град Добрич да продължи да подпомага подобни инициативи.
От около осем години Елин Симеонов се занимава самостоятелно с изработка на мебели от дърво и ковано или вито желязо – етажерки, шкафове, гардероби. Споделя, че е започнал с дребни артикули като свещници и стойки за вино. „Понастоящем правя и стълбища, портали. Търсят ни предимно от областта, но имаме клиенти от цяла България. В София сме ходили да монтираме кухненско обзавеждане, както и детско студио“, разказа той.
Мария Желева пък изработва макети на български възрожденски къщи. Занимава се с това от около десетилетие, но едва през последните години започва да приема поръчки. Споделя, че работи на око и разчита както на снимки, така и на собственото си въображение. Използва дърво, камък, картон и акрилни бои. В по-големите макети влага стиропор за здравина.
Желева казва, че произведенията ѝ се търсят от хора на всички възрасти и от цялата България. „Включително детенце на десетина години ми заръча къщичка, за да я включи в колекцията си. Много хора поръчват за свои родини на по 80-90 години, защото знаят, че това би ги зарадвало искрено“, разказа тя. До момента е изработила и разпратила над 200 макета.
От около година Тони Борисов, на 22 години от Провадия, и Георги Георгиев, на 28 години от Тервел, се занимават активно с дърворезба с моторен трион. „Срещнахме се в ученическите си години и развихме този занаят. Правим го в свободното си време, най-вече като хоби и за подаръци на наши приятели и роднини“, разказа Георгиев. „Всяка фигура е уникална. Не можем да изработим две еднакви“, допълни той.
Софка Димитрова от Шумен предлага тъкани колани. Изработва ги на тип номадски стан, с така наречените „корички“, в които вдява нишките. Захваща се със занаята преди около десет години.
„През 2012 – 2013 г. в Къща музей „Лайош Кошут“ работихме по един проект и тогава попаднах на тези корички в една книга. По професия съм тъкачка и си казах, че това е нещо от моята сфера. Започнах с 4 корички, за да видя коя накъде и как се върти, какво излиза. През 2014 влязох със занаята в програмата „Живи човешки съкровища“ и оттогава работя и обучавам. Бях обещала за 10 години да науча поне 10 човека, но отдавна минах тази бройка“, разказва тя. По думите ѝ все повече хора, включително млади, имат интерес да се занимават с едновремешните позабравени занаяти.
В рамките на събитието своята книга „За песните на моята душа“ представи народната певица и почетен гражданин на Добрич Галина Дурмушлийска.
Фестивалът се организира от фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в рамките на проект на стойност 3000 лева, отпуснати от Община град Добрич по Програмата за финансиране на граждански инициативи в полза на местната общност от бюджета за 2022 година.
/ТС/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text