site.btaГалерия "Арте" представя "Хроматични вариации" на Любен Генов
EZ 13:23:01 09-09-2021
RZ1321EZ.013
култура - изкуство - проект - Любен Генов
Галерия "Арте" представя "Хроматични вариации" на Любен Генов
София, 9 септември /Даниел Стоянов, БТА/
Галерия "Арте" представя "Хроматични вариации" на Любен Генов от 15 септември до 1 октомври, съобщават организаторите.
"Хроматични вариации" е наименованието, на което заедно с галеристката Гергана Борисова се спряхме, за да назовем тази изложба в "Арте". Тя ми даде шанс след 4-5-годишно "отсъствие" да представя една избрана част от новите си живописни творби в това специфично експозиционно пространство, вдъхновяващо, но и задължаващо с авторитета и особеностите си. Подчертавам колко важно е това, защото именно в изложбената зала наистина е възможно да се затвърди усещането дали художникът е успял в своите търсения или не. Доколко с тази серия картини, създавани продължително време и завършени в последните месеци и дни, съм успял да отговоря достойно на подобно предизвикателство... Дали тази поредица конкретни отрязъци живописна плът през визуално натрапващите се полихромни равнини би могла да създаде илюзия за нови пространства, за необичайни полифонични звучности, увличащи ритми, аритмии", разказва авторът.
Живописта на Любен Генов изглежда лека, свободна, дори импресионистична като усещане, а това я кара да излъчва емоция, смята изкуствоведът Мария Василева. По думите й сред картините човек попада в интуитивен, безтегловен свят и неусетно е понесен от вятъра на авторското преживяване.
"За Любен Генов творческият акт е изпитание и възможност да се потопи в процес, в който да провокира, да разкрива и обогатява многомерността на своето емоционално-психично и духовно живеене. Преди да придобият осезаемостта на живописна плът, тези картини са носени и преживени като трепет и вълнение, като емоционално и духовно движение", смята Станислав Памукчиев.
"Пред такива картини човек трябва да стои така, както стои в концертна зала. Слушайки музиката, ти й се оставяш без особена намеса на рациото. Културата и дълбокото разбиране (познаване) на изкуството въобще някак отстъпват място на много по-дълбоки и първични, заложени без намесата ни, усещания за красота и хармония, цвят и звук. Платната на Любо са опуси", допълва проф. Десислава Минчева.
"Убедена съм, че Любен Генов е намерил своя център на тежестта и върви по свой път. Още първите негови участия и изложби спряха погледа ни и ни накараха да запомним името му. Като други свои връстници, той е приел като аксиома автономията на живописта", смята Ружа Маринска.
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text