site.btaВиенският музей „Леополд“ показва творби на Франц Хагенауер


Днес в музея „Леополд“ се открива изложба на работещия с метал скулптор Франц Хагенауер, който е единствен по рода си австрийски творец, свързващ по неподражаем начин свободното извайване на скулптурна форма с майсторството на художествения занаят.
Като дизайнер сред скулпторите и скулптор сред дизайнерите той спазва традицията на известните далече извън границите на Австрия художествени занаяти от Виена. Поетичният израз и прагматичното размишление са споени в творчеството на Хагенауер.
Изходна точка при придаване на формата са човешкото тяло и форми от флората и фауната. Стилистично вдъхновение авторът намира във формите на неокласицизма, на Баухаус и Арт деко. Творбите му са повлияни и от темите на попкултурата. През 20-те години на миналия век Хагенауер създава глави и бюстове, минимализирани до овални форми, които се числят към най-модерните творби в австрийското изкуство между двете световни войни.
Творчеството му е претворяване на желанието му „да даде форма на живота“, което може да се прочете в редица негови записки и бележки. Макар да е фокусиран върху формите глава и бюст, скулпторът ги подлага на радикална стилистична смяна на парадигмата. Предвид последователното му желание за редукция възниква въпросът за елементите, свързващи го с творчеството на световноизвестни творци като Ман Рей, Егон Шиле, Амедео Модиляни, Константин Бранкузи, Рудолф Белинг и Казимир Малевич.
През 30-те години на миналия век, времето на „изкуство за самото изкуство“, стилизираните, отчасти без черти на лицето глави се използват като изискана декорация на витрини, например за излагане на шапки и шалове. Скулптурите на Франц Хагенауер се използват и във филмови продукции. Известна е минималистичната скулптура на главата на Жозефин Бейкър, пресъздаваща неподправения чар на певицата, Барбра Стрейзанд притежава голямоформатна скулптурна група на музиканти, които придават Арт деко-акцент на вилата й в Малибу.
Близо 170 творби от всички периоди от творчеството на скулптора Франц Хагенауер, включени в изложбата, собственост на държавни и частни колекции, могат да се видят в музея „Леополд“ до средата на септември.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text