site.bta"Виртуозът на живота" от Боян Манчев излиза на български, френски, немски и английски
EZ 10:49:31 17-11-2021
AK1045EZ.007
Култура - литература - книга - премиера
"Виртуозът на живота" от Боян Манчев излиза на български, френски, немски и английски
София, 17 ноември /БТА/
"Виртуозът на живота", новата филисофска поема на Боян Манчев, излиза на български, френски, немски и английски.
Представянето е на 20 ноември в рамките на Terra ultima, проект на "Метеор", с участието на Ани Васева, Стефан Дончев, Иван Николов и Боян Манчев, в пространството за съвременно изкуство Swimming Pool, съобщават организаторите. Актьорите Леонид Йовчев и Маркус Райнхард ще четат от "Виртуозът на живота" в четирите езикови версии.
Това е поема за предела - за Terra ultima (крайната земя). Поемата е обитавана от образите на Севера като образи на предела на света, но и на един пределен свят. Въпросът на Виртуоза е въпросът за предела като форма на съществуване - съществуване, което преминава отвъд границата си, казва авторът.
Канадският пианист Глен Гулд (1932-1982) се явява като централен фиктивен персонаж на "Виртуозът на живота". Починалият десет дни след петдесетия си рожден ден виртуозен инструменталист също е обсебен от Севера. На няколко пъти той пътува сам в безпределните пространства на канадския север. Тези реални пътувания са основа на философската фикция на поемата, в която се вплита и образа на оплакващия съдбата си в забравения рай на Terra ultima - брега на Черно море под делтата на Дунав, заточен римски поет Публий Овидий Назон, виртуозният автор на "Метаморфози".
Визуалната поема Terra ultima е експериментална визуална инсталация, включваща фотографски, видео и дигитални формати, разработени от Боян Манчев, съвместно с Ани Васева, Стефан Дончев, Иван Николов и Strx, обединени от концептуалната линия на философската поема на Боян Манчев "Виртуозът на живота".
"Инсталацията изследва възможностите за интермедиален и сетивен трансфер с оглед на идеята за пределна граница (на човешкия опит, на познатото пространство, на обозримото време) - предел, в който сетивният опит и значенията се модифицират радикално. Terra ultima експериментира с невъобразимите природни техники, които ни заобикалят и които същевременно остават невидими, непонятни, съвършено чужди: техники на непознатия свят тук и сега. Един свят на предела, почти невъзможен свят, в който се явяват други техники и възможности на съществуване - terra ultima", разказва Боян Манчев.
По думите му Terra ultima въвежда образа на един фантастичен Север - предел на човешкия свят, отвъд който субектът влиза в пустошта на непознатото, предел на природата, където природата, обърната към невъобразимо бъдеще, излиза от руслото си.
Доц. д-р Боян Манчев е български философ, изкуствовед, културен теоретик, драматург. Роден е в София през 1970 г. Преподава философия и теория на изкуството и културата в Нов български университет, както и в Берлинския университет за изкуства. Гост-професор е в Софийския университет и университета "Холинс" (Вирджиния/Франкфурт). Директор е на програма и вицепрезидент на Международния философски колеж в Париж (2004-2010). Изнасял е лекции в европейски, американски и азиатски университети и културни институции. Организирал е конференции и публични форуми в областта на философията, съвременното изкуство и политиката. Автор е на седем книги и около 200 студии и статии, публикувани на български, френски, английски, немски, италиански, испански, португалски,японски, китайски, руски, шведски, сръбски, словенски и други езици. Член е на редакционните колегии на сп. "Критика и хуманизъм" (София), Lignes (Париж), Materiali Foucaultiani (Рим/Париж), Stasis (Санкт Петербург), Transeuropeennes (Париж), Transeuropa (Лондон), изследователската мрежа Terra (Париж) и издателството La Phocide (Париж/Страсбург). /ДД
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text